Arrow
Arrow
Slider
Slider

I Światowy Dzień Ubogich

Kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim – napisał papież Franciszek w orędziu na I Światowy Dzień Ubogich. Odbywa się on 19 listopada pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Jakże ważne jest, by miłość do Boga okazać swoimi czynami. A może do tego wykorzystamy swoje talenty, o których słyszymy dziś w ewangelii?

Jezus opowiedział uczniom tę przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi (Mt 25,14-30).

Podczas niedzielnej Mszy Św., kiedy to gromadzimy się przy Ołtarzu Pańskim, by spotkać się ze Zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem, ks. Marcin zapytał dzieci:  Jakie macie talenty? Odpowiedzi było wiele. Jeden tańczy, drugi śpiewa, trzeci maluje, pięknie czyta, ma zdolności matematyczne…

Każdy z nas, czy to duży, czy mały otrzymuje od Boga pewne talenty: dar życia, zdolności rozumienia i chcenia, kochania i działania, łaski, miłości, osobistego powołania. Najważniejsze jest, by umieć podzielić się z nim z drugim człowiekiem. Przecież umiejętność dzielenia się to też talent. I nasz dobry Bóg nie postępuje niesprawiedliwie, rozdzielając w rozmaity sposób swoje dary, ponieważ daje każdemu tyle, ile potrzeba do zbawienia.

Nie jest ważne, czy się otrzyma wiele lub mało, lecz należy gorliwie używać tego, co się otrzymało.

Z pewnością najlepiej, jak tylko umieli czynili to w swoim życiu Św. Cecylia i Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. To ich życiorysy mogliśmy poznać, dzięki utalentowanym uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 7. W postać Św. Cecylii – jednej z najsłynniejszych męczennic Kościoła, patronki muzyki kościelnej – wcieliła się doskonale Wiktoria Krzemińska, natomiast rolę Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – sługi Bożego, męczennika – odegrał Jan Toporowski. Postaci innych Świętych i Błogosławionych reprezentowały dzieci i młodzież podczas „Plejady Świętych- Wielkich Imienin 20017” w Ząbkowicach Śląskich.

Dziękujemy, że przez chwilę mogliśmy być bliżej tych, którzy tak dobrze w swoim życiu wykorzystali otrzymane talenty. Niech będzie to zachęta dla nas, by ich naśladować, by zawsze, kiedy tylko mamy sposobność czynić dobro, by pomagać tym, którzy tego potrzebują, by z każdym krokiem być bliżej świętości.

Agnieszka Kruk


POLECAMY

NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Gru
17
nie
całodniowy Szkolny konkurs na Najpiękniejsz...
Szkolny konkurs na Najpiękniejsz...
Gru 17 całodniowy
Szkolny konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową - Głuszyca
SZKOLNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ  pt. „ŻYWE BETLEJEM OCZYMA DZIECI”. Organizatorzy: Parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy Cele konkursu: Kultywowanie wśród uczniów tradycji wykonywania szopek. Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa. Poznanie chrześcijańskiej[...]


WARTO OBEJRZEĆ
WARTO USŁYSZEĆ- Homilia ks. Krzysztofa Herbuta – 07.10.2017 r.

NASI PARTNERZY
Arrow
Arrow
Slider
projekt i wykonanie fiodesign.pl