Rekolekcje dla katechetów

677
0

W dniach 12 – 14 stycznia br. w Strzegomiu odbyły się rekolekcje dla katechetów świeckich zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej. Uczestniczyło w nich 41 katechetów z całej diecezji.

W pierwszym dniu rekolekcji, po konferencji wprowadzającej ks. Marka Korgula, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystii pod przewodnictwem i z homilią ks. Damiana Mroczkowskiego, uczestników odwiedził ksiądz biskup Ignacy Dec. Nawiązał on w swoim słowie skierowanym do katechetów do obecnego roku duszpasterskiego i zachęcił ich do otwierania się na działanie Ducha Świętego oraz Jego dary.

Program trzydniowych zajęć obejmował m.in.: codzienną Eucharystię z homilią, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę, medytacje, konferencje ascetyczne. Była też okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także spotkanie poświęcone aktualnym sprawom katechetycznym prowadzone przez dyrektora Wydziału Katechetycznego. Rekolekcje poprowadził ks. dr Aleksander Radecki, wikariusz biskupi ds. formacji stałej duchowieństwa archidiecezji wrocławskiej. Atmosfera była pełna skupienia, zadumy i refleksji, lecz była również ciepła, serdeczna i pełna poczucia humoru, co było zasługą rekolekcjonisty.

Rekolekcje odbyły się w gościnnych progach Domu Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek pod wezwaniem św. Józefa. Siostra Weronika – przełożona, zadbała o szczegóły logistyczne, a kuchnia pod dowództwem p. Doroty zadbała o doznania dla podniebienia.

Był to bezcenny czas dla wszystkich uczestników, aby zatrzymać się … „i spytać się siebie mieć czy być, bo życie po to jest by pożyć, nim w kołowrotku pęknie nić…” (Anna Maria Jopek „Ja wysiadam”). Dla katechetów było to nie tylko spotkanie z kolegami czy osobami konsekrowanymi, ale przede wszystkim było to spotkanie z sobą samym, ze Słowem Syna Boga Żywego i Miłością, która jest Siłą poruszającą świat.

Dorota Słupska – Kresa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here