Wielki Czwartek

472
0

Nie ma Eucharystii bez Kapłaństwa i nie ma Kapłaństwa bez Eucharystii – tak mówił nasz ks. proboszcz Krzysztof z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie- Słupcu, podczas wieczornej liturgii Wielkiego Czwartku, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Triduum Sacrum- trzy dni

celebracji Misterium Paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zgromadziliśmy się w naszym parafialnym Wieczerniku, by z pokorą pokłonić się Panu i dziękować za ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Procesja główną nawą Świątyni do Ołtarza, przy którym stanęli wszyscy kapłani naszej parafii, by koncelebrować uroczystą Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej , rozpoczęła tę wyjątkową liturgię. Wyjątkową, bo tylko w Wielki Czwartek jesteśmy świadkami obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom, tak jak uczynił to Jezus swoim uczniom. I tak przy ambonie wokół stołu zasiadło 12 mężczyzn, a ks. Krzysztof umył im nogi i z szacunkiem ucałował.

To symbol Wieczernika w Jerozolimie, do którego duchowego pielgrzymowania zachęcał ks. Krzysztof podczas głoszonego słowa. To właśnie tam Jezus z miłości ustanowił Eucharystię, dał apostołom chleb i wino jako swe Ciało i Krew i polecił im, aby to czynili na Jego pamiątkę. Czym jest Eucharystia, którą dzisiaj tak uroczyście celebrujemy?To dziękczynienie Bogu za wszystko, co w swojej szczodrobliwości człowiekowi daje, za stworzenie, odkupienie i uświęcenie. Jest to zawsze spotkanie we wspólnocie w wierze. Czego uczy nas Jezus z Wieczernika? Powinniśmy być dla siebie dobrzy, powinniśmy siebie kochać i sobie przebaczać, pomagać i wspierać, powinniśmy się szanować, żyć jak bracia i siostry w wierze – to przesłanie Jezusa.

Czwartkowa Eucharystia to podziękowanie Panu Bogu za dar Kapłaństwa. Ks. Krzysztof dziękował nam parafianom za obecność i życzliwość. My z całego serca dziękujemy Bogu za ks. Prałata Jerzego, ks. Krzysztofa, ks. Marcina i ks. Jacka. Do życzeń dołączamy dar modlitwy. Niech Dobry Bóg każdego dnia błogosławi. Nasz Bóg, który w Najświętszym Sakramencie na zakończenie pierwszego dnia Triduum zostaje odprowadzony do Ciemnicy, gdzie w ciszy z pokorą będziemy Go adorować. Milkną dzwony, słychać tylko dźwięk kołatek, puste, otwarte Tabernakulum. To zapowiedź Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

Agnieszka Kruk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here