Będziesz ze mną w raju

108
0

W piątek 18 maja o godz. 18.30 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku będziemy mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Będziesz ze mną w raju”, opowiadający o życiu błogosławionej Karoliny Kózkówny. Scenariusz napisała i przedstawienie

wyreżyserowała siostra Benedykta Karolina Baumann OP, a na scenie zobaczymy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
Karolina Kózkówna była zwykłą polską dziewczyną, której całe życie związane było z polską wsią. Urodziła się w średniozamożnej, ale za to bardzo pobożnej, rodzinie chłopskiej 2 sierpnia 1998 roku. Jak wszystkie dzieci w tamtych czasach pracowała w gospodarstwie rolnym, uczęszczała do szkoły, modliła się w kościele, przy kapliczkach i w domu. Chętnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach kościelnych i wiejskich. Szkołę podstawową ukończyła z wynikiem celującym, a jej nauczyciel tak napisał o niej:
[…} W szkole była dobrą uczennicą, a wrodzona inteligencja, poczucie obowiązku i powaga ponad wiek wyróżniały ją spośród koleżanek. Choć z usposobienia pogodna, a nawet czasem pełna humoru, była raczej zamknięta w sobie i często w jej twarzy uderzał wyraz zastanowienia i troski.[…]
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. 18 listopada do domu Karoliny Kózkówny przyszedł rosyjski żołnierz, który zabrał ją na przesłuchanie. Po drodze, w lesie próbował ją zgwałcić, ale Karolina z całych sił broniła się przed przemocą. Zginęła od cięcia szablą zadanego w okolicy arterii szyjnej. Jej ciało znaleziono kilka dni później. Po dokonaniu urzędowych oględzin pogrzeb odbył się 6 grudnia 1914 roku. Uczestniczyło w nim ponad 3 tysiące osób! Na nagrobku rodzice umieścili następujący tekst:
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają. – Tu spoczywa śp. Karolina Kózka, męczennica za swe panieństwo z ostatniej wojny światowej. Urodzona 2 VIII 1898 r., zamordowana 18 XI 1914 r. – Duszo dziewicza, przed tronem Boga proś za nami i upraszaj nam więcej takich dusz niewinnych. – Kochanej córce postawili rodzice.

Opr. Janusz Laska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here