Idzie mocniejszy ode mnie

336
0

„Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem”.

Te słowa ewangelii wg Św. Łukasza słyszymy podczas niedzielnego spotkania eucharystycznego w Święto Chrztu Pańskiego, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po uroczystości Objawienia Pańskiego, a które kończy okres Bożego Narodzenia.

Dziś spotykamy się nie przy żłóbku Bożej Dzieciny, ale nad Jordanem, gdzie do Jana przychodzi Jezus i prosi go o chrzest. Jan głosi naukę o konieczności nawrócenia i obmycia się na znak pokuty. Ludzie zgromadzeni nad Jordanem, cały naród wybrany potrzebują objawienia prawdziwej natury i mesjańskiej godności Jezusa z Nazaretu. Może dziś każdy z nas podczas tego spotkania z Bogiem żywym i prawdziwym powinien spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, które postawił nam ks. Marcin z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu. Czego początkiem jest nasz chrzest? Minęło już trochę czasu, gdy rodzice zanieśli nas do kościoła, byśmy tam mogli otrzymać pierwszy z sakramentów rozpoczynających wspaniałą przygodę przebywania w przyjaźni z Bogiem. Poprzez chrzest otrzymaliśmy wiele skarbów. Chrzest gładzi grzech pierworodny, który każdy z nas dziedziczy po pierwszych rodzicach. Stajemy się czyści, niewinni, nieskalani wobec Boga. Zaczynamy swoje życie z czystym kontem. Drugim skarbem, który jest nam dany w momencie chrztu jest życie Boże, łaska uświęcająca. Trzeci dar to włączenie do Kościoła, w którym Chrystus zostawił wszystkie dary i sakramenty.

Tak jak powiedział ks. Marcin- człowiek ochrzczony podaje swoją dłoń Bogu, który prowadzi go w ciemnościach życia. Jest to nowa droga, na której jest on zdany nie tylko na siebie ale prowadzi go Jezus. Zastanówmy się dziś nad tym, gdy stajemy z Jezusem nad Jordanem. Zastanówmy się wtedy, gdy kapłan przejdzie główną nawą świątyni, by pokropić nas wodą na pamiątkę Chrztu Św. Niech każdy z nas spróbuje odpowiedzieć na postawione pytanie: Czego początkiem jest mój Chrzest? Niedzielna uroczystość kończy okres Bożego Narodzenia. Jednak kolędy śpiewamy do dnia 02 lutego. To czas, gdy uczestniczymy w koncertach, słuchając w kolędach i pastorałkach tajemnicy cichej nocy narodzenia. I u nas w słupieckiej świątyni, radośnie, pięknie i kolorowo. A to za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda, który gościnnie u nas wystąpił.

Dziękujemy za tę chwilę wzruszenia i raz jeszcze przeniesienie nas do betlejemskiej ubogiej stajenki, gdzie narodził się nasz Zbawiciel, dzięki któremu poprzez Chrzest Święty staliśmy się dziećmi Bożymi, uczestnicząc w dziele Bożej miłości.

fot. Andrzej Kruk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here