Daj mi duszę, resztę zabierz

302
0

Jan Melchior Bosko, urodzony 16 sierpnia 1815 w Becchi niedaleko Turynu, duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia Salezjanów i Salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, święty Kościoła katolickiego.

W roku 1824, kiedy Jan miał zaledwie 9 lat, Bóg w tajemniczym widzeniu sennym objawia mu jego przyszłą misję. Od tej pory robił wszystko, aby wypełnić powierzone mu zadanie, całe swoje życie poświęcając ukochanej młodzieży.

Zasłynął jako genialny wychowawca, „Ojciec i Nauczyciel” młodzieży, pisarz i publicysta. Stworzył styl wychowania nazywany systemem prewencyjnym bądź uprzedzającym. Styl ten polegał na unikaniu negatywnych doświadczeń i wskazywanie odpowiedniej, właściwej,  drogi postępowania. Zdaniem ks. Bosko „wychowanie jest sprawą serca”, dlatego jego system wychowawczy opiera się na trzech filarach: miłości, rozumie i religii.

Ksiądz Bosko często powtarzał swoim wychowankom, że świętość jest łatwa. Przyciągał do siebie ludzi prostotą, skromnością i miłością. Mówił:Bóg pragnie naszego szczęścia. Po prostu wykonuj swój obowiązek w szkole, w domu, w pracy najlepiej jak potrafisz. Ofiaruj Bogu swoje życie: czas radości i czas smutku. Życie daje wiele okazji, by przyłączyć się do cierpień Jezusa: zła pogoda, rozczarowania, choroba czy smutek sprawią, że staniecie się świętymi.” 

Jan Bosko odszedł do wieczności 31 stycznia 1888 roku w wieku 73 lat, dzisiaj obchodzimy wspomnienie ks. Jana Bosko.

W 1929 roku został beatyfikowany przez Piusa XI, a pięć lat później kanonizowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here