Czy można opuszczać niedzielną Mszę św.?

73
0

Bycie chrześcijaninem polega przede wszystkim na życiu życiem danym nam przez Chrystusa.

Zasady te Zbawiciel wyłożył swoim uczniom, a oni przekazali je następnym pokoleniom. Są to sakramenty, a zwłaszcza ten, który nazywamy Najświętszym Sakramentem, czyli Eucharystia.

Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. w dni świąteczne nie jest ludzkim wymysłem. Kościół wyprowadza go nie tylko z trzeciego punktu Dekalogu, w którym mowa o święceniu dnia świętego, ale także ze słów samego Jezusa: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie (J 6,53).

Aby do niego wrócić i móc w pełni uczestniczyć w Eucharystii przyjmując Komunię, potrzebujemy najpierw naprawić tę więź w sakramencie pokuty i pojednania.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. jest niemożliwe czy bardzo utrudnione. Jeśli rzeczywiście nie możemy, bo nie mamy jak, to nasza nieobecność – choć pozostaje z uszczerbkiem dla życia duchowego – grzechem nie jest. Grzechem nie może być coś, na co nie mam wpływu, bo grzech polega na przeciwnej Bogu decyzji.

W tych wszystkich sytuacjach warto jednak starać się jak najuczciwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście i naprawdę w żaden sposób nie mogę dotrzeć na mszę, czy też w którymś momencie rezygnuję z poniesienia związanego z tym trudu (dystansu, niedogodności, organizacji czasu) bo stwierdzam, że „nie warto”. Może trzeba zapytać samego siebie: Czego nie jest warte życie, które daje mi Jezus?

Kodeks Prawa Kanonicznego, który reguluje zasady życia katolików również w kwestiach związanych z korzystaniem z sakramentów, stwierdza: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (KPK kan. 1248 §1).

Zatem jeśli wiemy, że nie damy rady dotrzeć do kościoła w niedzielę, możemy spokojnie zrobić to w sobotę wieczorem. Z powyższego zapisu wynika też, że nie musi to być msza sprawowana z formularza niedzielnego.

źródło – aleteia.org

zdj. – Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here