Promują postawy patriotyczne wśród młodych

47
0
fot.-Świdnickie-Stowarzyszenie-Patriotyczne

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne od kilku lat promuje postawy patriotyczne wśród młodzieży. Organizuje m.in. spotkania historyczne, obchody a także Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. W sierpniu zorganizowało uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską. Jak dodał prezes stowarzyszenia Tadeusz Grabowski tak duże wydarzenie odbyło się po raz drugi.

– Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne założyliśmy 12 września 2018 roku, jest to młode stowarzyszenie z siedzibą przy ul. Budowlanej 4 w Świdnicy. Działamy na terenie całego kraju, ale szczególnie skupiamy się na Świdnicy. W momencie kiedy powstawało stowarzyszenie naszymi celami była budowa dwóch pomników: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Na bazie takich propozycji powstało stowarzyszenie. Po dyskusji z założycielami, a było ich kilkunastu, stwierdziliśmy, że musimy rozszerzyć swoją działalność. W tej chwili zgodnie z naszym statutem promujemy i kultywujemy postawy patriotyczne, organizujemy spotkania patriotyczno-historyczne mające za zadanie poszerzać wiedzę historyczną, szczególnie wśród młodzieży. Staramy się tworzyć nowe miejsca pamięci oraz cyklicznie organizujemy uroczystości związane m.in. z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Narodowym Dniem Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, obchody wybuchu Powstania Warszawskiego, a także obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. Organizujemy również spotkania z młodzieżą. Wielokrotnie do szkół zapraszaliśmy naszego wielkiego człowieka, który zmarł w tym roku śp. ppłk Bogdana Zdrojewskiego. Na terenie Świdnicy i okolic zostało już tylko kilku Żołnierzy Wyklętych i kilkunastu żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej. Chcemy aby oni przekazywali swoje doświadczenia, swoją wiedzę młodszemu pokoleniu, by młodzież mogła z nimi porozmawiać. Staramy się powiększać nasze grono o ludzi młodych, którzy będą pielęgnowali dorobek organizacji kombatanckich. W ramach stowarzyszenia współpracujemy z organizacjami kombatanckimi ze Świdnicy m.in. ze Związkiem Inwalidów Wojennych, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Związkiem Sybiraków, Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Świdnicy, którego prezesem był śp. ppłk Bogdan Zdrojewski, z Zerzeniem Wolność i Niezawisłość. Staramy się od nich pozyskiwać wiedzę na temat naszej historii. Są to ludzie mający osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt lat i niestety już odchodzą. Chcemy, by dzielili się tą wiedzą z nami, a my postaramy się zachować ją i przekazać potomnym. Patronem naszego stowarzyszenia jest bp Ignacy Dec. Chciałem dodać, że bardzo się cieszę z dobrej współpracy z organizacjami i urzędami m.in. MDK im. Mieczysława Kozara – Słobódzkiego ze Świdnicy, z Nadleśnictwem Świdnica, z III LO w Świdnicy, z Liceum Ekonomicznym  ze Świdnicy, ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury oraz ze Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Dzięki ludziom dobrej woli tworzymy to dzieło, bo sama organizacja bez współpracy nie podołała by takim wielkim dziełom – wskazał Tadeusz Grabowski prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego.

 

fot.-Świdnickie-Stowarzyszenie-Patriotyczne

 

– 14 sierpnia zorganizowaliśmy uroczystości związane ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W południe w kościele na Osiedlu Młodych sprawowana była Msza św. z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Po Eucharystii odbyły się uroczystości pod tablicą pamiątkową, którą odsłoniliśmy w minionym roku. Tam był odczytany apel poległych, przemówienia, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Następnie na placu przy kościele odbył się piknik rodzinno-patriotyczo-militarny. Wystąpiły tam nasze regionalne zespoły m.in z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, były także zespoły folklorystyczne. Podczas pikniku swoje stanowiska miały różne formacje cywilne i wojskowe m.in. była Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kłodzka, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, archeolodzy, Instytut Pamięci Narodowej z Wrocławia, Świdnicka Ochotnicza Straż Pożarna z wozem bojowym. Była również wojskowa grochówka. Trzeba podkreślić, że ten piknik odbył się dzięki naszym sponsorom. Głównym sponsorem był PKN Orlen oraz PKO Bank Polski,  Fundacja ARP z Warszawy, a także Nadleśnictwo Świdnica. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy w stanie zorganizować tego wydarzenia. Warto podkreślić, że patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda, bp Marek Mendyk oraz Ireneusz Zyska  wiceminister klimatu. Prezydent wystosował na tę uroczystość list gratulacyjny.

 

fot.-Świdnickie-Stowarzyszenie-Patriotyczne

Co roku stowarzyszenie organizuje także Bieg „Tropem Wilczym”. W tym roku ze względu na pandemię inicjatywa odbyła się w sierpniu. – Z kolei 15 sierpnia zorganizowaliśmy 9. edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” nad Zalewem Witoszówka. Bieg rozpoczął się w południe. Tradycyjnie uczestnicy pokonali dystans 1963 m. upamiętniający rok, w którym zamordowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego. Były piękne medale, darmowy pakiet startowy dla pierwszych 350 osób. To wydarzenie zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja z Warszawy. W kilkuset miastach w Polsce i na świecie co roku organizowany jest taki bieg. W przyszłym roku mamy nadzieję, że uda się zorganizować 10. już edycję biegu. W tym roku ze względu na pandemię wydarzenie odbyło się w sierpniu. Dotychczas inicjatywa wpisywała się w obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca – dodał Tadeusz Grabowski .

W przyszłym roku stowarzyszenie planuje odsłonić pomnik Żołnierzy Wyklętych.

ak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here