W ubiegłą niedzielę, 10 października, obchodziliśmy XXI Dzień Papieski pod hasłem: NIE LĘKAJCIE SIĘ!

30
0
„Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi” – to zdanie padło z ust Jana Pawła II podczas homilii wygłoszonej przez niego 22 października 1978 roku. Miało to miejsce podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat.
Wypowiedział je do zgromadzonych tłumów nawiązując do miłości jaką obdarzył nas Jezus. Do miłości, którą pokazywał przez okres trwania swojej papieskiej wędrówki. Przez kolejne 27 lat swojego życia.
Zdanie brzmiało: „Nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”.
Jasno z tego wynika, że celem Kościoła jest służba człowiekowi, pokazywanie Chrystusa. 
 
Czy Kościół dziś jest wierny tej misji?
 
„Kościół ma zadanie przedłużenia, kontynuowanie obecności i misji Chrystusa w świecie. Taka jest wola i pragnienie Jego Założyciela. O ile jednak ludzie w Kościele nie rozeznaja tego  zamysłu Pana, o ile tego nie podejmą, nie będą tego urzeczywistniali we wszystkich wymiarach  o tyle Kościół może nie wypełniać wiernie swojej misji. Nie można jednak tego powiedzieć o Kościele jako takim, w całości i co raczej w przypadku niektórych jego przedstawicieli postrzeganych grupowo bądź indywidualnie.” – odpowiada na pytanie ks. Krzysztof Ora.
 
Jak zmieniać kościół od środka, tak, by jego przedstawiciele nie zniechęcali świeckich i innych duchownych zaangażowanych sercem w Jego dzieło do angażowania się w nie?
 
„Synod, który rozpoczął papież Franciszek jest sposobem zaradzenia na sytuacje w których Kościół nie domaga w swojej misji.” – odpowiada ks. Ora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here