Dekalog na upalne dni-czyli jak przetrwać wysokie temperatury

  • Napisany przez:
Czerwiec wynagradza nam piękną pogodą zimne i deszczowe dni maja. Z faktu cieszą się szczególnie ci, którzy lubią wysokie temperatury lub zaplanowali urlopy w tym czasie. Kiedy jednak słupki rtęci niebezpiecznie szybują w górę, nie każdy jest zadowolony; aby bezpiecznie przetrwać fale upałów, spróbujmy się zastosować do poniższych rad.
1. Nawadniaj organizm – pij dużo (co najmniej 2 litry na dobę) niegazowanej wody z miętą, naturalnych soków, jedz owoce, lody.
2. Noś lekkie, jasne, przewiewne ubrania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z filtrem.
3. Zwolnij tempo – unikaj wysiłku fizycznego na słońcu, więcej odpoczywaj.
4. Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu do minimum, zwłaszcza pomiędzy godziną 10.00 a 18.00. Dotyczy to szczególnie dzieci i osób starszych.
5. Wietrz mieszkanie rano i wieczorem – w ciągu dnia zamykaj okna i żaluzje – ogranicza to napływ gorącego powietrza do pomieszczeń.
6. Unikaj skrajnych temperatur – nie wychodź z klimatyzowanych pomieszczeń od razu na rozgrzane słońcem powietrze; na plaży nie wchodź od razu do wody – może to doprowadzić do szoku termicznego.
7. Unikaj alkoholu, nadmiaru kawy, ciężkostrawnych posiłków – dodatkowo obciążają organizm.
8. Pamiętaj o szczególnej trosce o dzieci, osoby starsze i chore – one najmocniej są narażone na przegrzanie organizmu czy udar słoneczny.
9. Korzystaj z transportu publicznego – jest bardziej eko, chodź na spacer do parku.
10. Zwierzę też człowiek! Zapewnij mu stały dostęp do wody, pobyt w zacienionym miejscu, unikaj długich spacerów na betonowej nawierzchni, nigdy nie zostawiaj w samochodzie.

Inka Zembrzuska

zdj. – Pixabay

Nasi partnerzy