Dzień Parków Narodowych

  • Napisany przez:

Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Miejsce dzikie i zachwycające swym alpejskim krajobrazem – ostrymi szczytami, wąskimi dolinami, lodowcami i rwącymi rzekami.

Obecnie na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju.

Park narodowy jest  jedną z najwyższych  form ochrony przyrody – na ściśle określonym obszarze, który wg polskiego prawa nie powinien być mniejszy niż 10 km2, ochronie podlega  cała przyroda ożywiona i nieożywiona – zwierzęta, rośliny, grzyby, ekosystemy i ich wzajemne oddziaływania,  gleba, stosunki wodne i krajobraz

Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków w Polsce: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi perspektywa urlopowych wyjazdów. Czy byliście już we wszystkich 23 polskich parkach narodowych? Jeśli nie – nadszedł czas, aby to zmienić. Zwiedzanie parków narodowych to dobry pretekst, aby odpocząć na łonie natury, a przy okazji poznać największe skarby naszej przyrody. Mimo iż polskie parki narodowe mają niewielki udział w powierzchni kraju, to są niezwykle zróżnicowane i nie ma szans, by nie znaleźć takiego, który jest położony w miarę blisko – ciągną się od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż do gór na południu Polski.

Czy wiecie , że najstarszy Park Narodowy w Polsce to Białowieski Park Narodowy? Najmłodszy – Park Narodowy Ujście Warty, największy – Biebrzański Park Narodowy, a najmniejszy to Ojcowski Park Narodowy?

Aby zwiedzić Parki Narodowe nie musimy wyjeżdżać daleko. Nasz Dolny Śląsk również ma się czym pochwalić. W zasięgu ręki mamy Park Narodowy Gór Sowich, czy Karkonoski Park Narodowy.

Gorąco polecamy tę formę spędzania wakacji.

źródło – Ośrodek działań ekologicznych „Źródła”

zdj. – Inka Zembrzuska

(Karkonoski Park Narodowy)

[ngg src=”galleries” ids=”439″ display=”basic_thumbnail”]

 

Nasi partnerzy