Fundacja im. Heleny Kmieć – w jaki sposób kontynuuje dzieło?

  • Napisany przez:

W styczniu minęła czwarta rocznica śmierci Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej.  W jaki sposób Fundacja jej imienia kontynuuje dzieło opowiada pani Marta Trawińska, Dyrektor Biura Fundacji.

Redakcja w-Akcji: Misja Heleny trwa – bądź jej częścią. W jaki sposób?

Marta Trawińska: Po śmierci Helenki w Boliwii, wraz z bliskimi długo zastanawialiśmy się jak dalej możemy kontynuować ten ogrom dobra którym Helena dzieliła się za życia z każdym napotkanym człowiekiem. Doszliśmy do wniosku że Jej śmierć nie może tego zakończyć dlatego poprzez ręce nas i wszystkich ludzi dobrej woli możemy kontynuować tą misję dalej. Przede wszystkim przez program stypendialny skierowany do najbardziej potrzebujących dzieci w Boliwii, Zambii i Meksyku. W ramach stypendium opłacamy podopiecznym czesne w szkołach oraz materiały edukacyjne. Bez naszego wsparcia nie mieliby możliwości zdobyć edukacji. Oprócz tego staramy się gdzie tylko się da, mówić o śp. Helenie Kmieć i inspirować jej osobą szczególnie młodych ludzi. Prowadzimy ogólnopolski projekt edukacyjny, wydajemy publikacje o Helenie czy jeździmy po całej Polsce z wystawą plenerową na temat patronki naszej Fundacji.

Redakcja w-Akcji: Tym razem skierowaliście swój projekt do najmłodszych. Dlaczego?

Prowadząc skierowany do najmłodszych ogólnopolski projekt edukacyjny „Podaj dobro dalej!”, zauważyliśmy, że postać Helenki staje się dla uczestników przewodnikiem oraz przykładem w bezinteresownym wspieraniu drugiego człowieka. Uczestnicy organizując piękne i wyjątkowe akcje pomocowe inspirowali się Helenką w swoim działaniu. Jako organizatorzy staraliśmy się przygotowywać liczne materiały opowiadające o Jej życiu i właśnie wtedy narodził się pomysł na stworzenie książki, która przybliży osobę Heleny Kmieć najmłodszym. Każdy rozdział to unikatowa historia z życia bohaterki otoczona pięknymi ilustracjami. Publikacja składa się z 14 rozdziałów opowiadających o różnych momentach życia Helenki, całościowo zamykając się w 96 stronach. Do współpracy zaprosiliśmy dwie utalentowane, młode dziewczyny: Alicję Maciejewską, która zajęła się warstwą tekstową oraz Natalię Krawiec, która wyczarowała świat Heleny za pomocą ilustracji.

Redakcja w-Akcji: W książce jest fragment mówiący o tym, jak Helenka razem z przyjaciółmi zorganizowała spontaniczny występ na dworcu Głównym we Wrocławiu? Śpiewała na cześć Pana Boga. Piękny, odważny i niespotykany sposób na ewangelizację…

Piosenka zaśpiewana wtedy przez Helenkę była początkiem flashmobu na Dworcu Głównym we Wrocławiu w ramach Forum Młodych w Dobroszycach organizowanego przez Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej. Podczas spotkania odbywają się warsztaty m.in. warsztat misyjny która pomagała prowadzić Helenka. W ramach tego właśnie działania grupa przygotowała akcję ewangelizacyjną na dworcu we Wrocławiu. W Helenie najbardziej niezwykła była właśnie jej zwyczajność. Na pierwszy rzut oka nie była osobą wyróżniającą się z grupy czy przechwalającą się swoimi umiejętnościami jednak kiedy przychodziło do konkretnego działania, nigdy nie zostawiała swoich talentów dla siebie tym bardziej jeśli można było zrobić coś dobrego. Ona nigdy nie była teoretykiem w działaniu.

Redakcja w-Akcji: W jaki sposób Fundacja im. Heleny Kmieć zachęca młodych ludzi do podjęcia wolontariatu? 

Główną misją Fundacji jest wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach misyjnych, które zmagają się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji. Chcemy jednoczyć wszystkich ludzi gotowych nieść pomoc potrzebującym na każdy możliwy sposób – i tak jak czyniła to śp. Helena Kmieć – dawać im nadzieję na lepsze jutro. Stąd na samym początku naszego działania postanowiliśmy powołać do życia program stypendialny.

Pierwszym krokiem w naszym udziale w dziele misyjnym Kościoła do którego każdy z nas jest powołany jest wsparcie modlitewne czy materialne dzieł misyjnych, jednak jeśli ktoś czuje, że może zrobić coś więcej istnieje możliwość wyjechania jako wolontariusz na misje. Po przez działalność edukacyjną naszej Fundacji (warsztaty, prelekcje i świadectwa) staramy się pokazywać młodym takie możliwości. Również ściśle współpracujemy z Wolontariatem Misyjnym Salvator, który bezpośrednio odpowiada za wyjazdy misyjne i każdego zainteresowanego odsyłamy do naszych przyjaciół www.wms.sds.pl

Redakcja w-Akcji: Czy możemy zapytać o kolejne pomysły Fundacji dotyczące osoby Helenki?

Przygotowując kolejne projekty jeszcze bardziej upewniamy się w tym, że działalność naszej Fundacji przynosi dużo dobrego zarówno w życiu naszych stypendystów, uczestników projektu edukacyjnego czy osób, które dzięki naszej działalności mogły poznać Helenę, zainspirować się jej osobą i zmienić swoje życie. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować wszystkim tym którzy wspierają nasze działania. Nie bylibyśmy wstanie sprawiać aby misja Heleny trwała nadal gdyby nie wszyscy ludzie dobrej woli którzy wspierają finansowo i modlitewnie nasze działania. Kolejne projekty związane z osobą Heleny Kmieć już układają się w naszych głowach, zależne są one od możliwości finansowych. 

W najbliższym czasie chcemy:
– przygotować serię wywiadów z bliskimi Heleny, oddać im głos, aby mogli opowiedzieć o takiej Helence jaką znali,
– znaleźć możliwość finansowania auta, którym moglibyśmy przewozić wystawę i docierać na spotkania i warsztaty,
– dotrzeć do kolejnych parafii w których moglibyśmy pokazać naszą wystawę plenerową o życiu Helenki,
– przetłumaczyć kolejne materiały o Helence na język angielski oraz hiszpański,
– przygotować konspekty edukacyjne dla różnych grup wiekowych o wolontariacie, misjach i naszej patronce,
– stworzyć profesjonalną stronę internetową naszej Fundacji.

Liczymy, że większość tych inicjatyw uda się zrealizować w najbliższym czasie.

Wszystkich zainteresowanych osobą Helenki oraz naszymi publikacjami czy inicjatywami odsyłam na stronę www.helenakmiec.pl oraz na FB naszej Fundacji. 

zdj. – helenakmiec.pl

Nasi partnerzy