Krew która ratuje życie

  • Napisany przez:

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca, aby uhonorować dobrowolnych dawców krwi. Święto ustanowione zostało w  2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia.

Krwiodawcy to wyjątkowi i szlachetni ludzie. Ich zaangażowanie oraz wielka empatia pozwala codziennie ratować zdrowie i życie wielu osób. W Polsce pobór krwi jest zarezerwowany tylko dla placówek wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. W Polsce jest 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: 16 z nich znajduje się w stolicach województw, kolejne 5 w miastach powiatowych: Słupsk, Kalisz, Radom, Wałbrzych, Racibórz.

Krew to lekarstwo, którego nie da się wyprodukować, jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, ofiar wypadków. W siedzibie RCKiK w Wałbrzychu można rejestrować się do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 1330 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godz. 800 – 1200

Jeżeli planujesz zostać krwiodawcą, sprawdź czy:

  • masz 18-65 lat i masz przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
  • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50kg)
  • nie chorowałeś/chorowałaś na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie masz ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego

Następnie udaj się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa (w przypadku diecezji świdnickiej), jest to:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu

Sprawdź, gdzie w najbliższej okolicy możesz oddać krew:

http://www.rckik.walbrzych.pl/site/index.php/ekipy-wyjazdowe

-„W tym szczególnie ważnym dniu pragnę Wszystkich zachęcić do oddawania krwi. Mam zaszczyt organizować imprezy charytatywne, podczas których jest prowadzone zbiórka krwi. To dzięki wam wszystkim oddającym krew – inni mają wielką szansę na zdrowie i przeżycie. Chylę czoła” – mówi  Artur Gołda, wolontariusz, organizator akcji charytatywnych w regionie.

Inka Zembrzuska

zdj. – Pixabay

 

 

 

Nasi partnerzy