Odnowiony sarkofag Hochberga

  • Napisany przez:

Zakończone w zeszłym roku prace konserwatorskie przy sarkofagu cynowym Jana Henryka I Hochberga, pochodzącego ze świebodzickiego kościoła św. Mikołaja, stanowiły pierwszą część realizacji zadania przy tym zabytku.  Przeprowadzone zostały zabiegi, w wyniku których z metalowej powierzchni sarkofagu usunięte zostały bardzo groźne dla obiektu tlenki i dwutlenki cyny. Proces niszczenia został zastopowany.

Wykonane zostały najbardziej skomplikowane prace techniczne, przywracające pierwotną bryłę bardzo ciężkiego sarkofagu, który w ciągu niemalże 350 lat uległ olbrzymim deformacjom. Została również zaprojektowana i wykonana specjalna konstrukcja nośno – wzmacniająca, która jest niezbędna w tego typu obiektach, ze względu na zjawisko ciągłego plastycznego odkształcania się cyny (pełzanie/płynięcie).

W trakcie ww prac konieczne było zdemontowanie polichromowanych i złoconych elementów zdobniczych. Ich pełna konserwacja planowana jest w kolejnych etapach prac i będzie mogła być wykonana, najprawdopodobniej w tym roku, pod warunkiem uzyskania kolejnych dotacji na kontynuację prac.

Adrian Kiszczak

Nasi partnerzy