Odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego głośne „nie możemy”

  • Napisany przez:

Wałbrzych, 31 sierpnia 2021 r, Stara Kopalnia, 41-lecie wydarzeń sierpniowych 1980 r. Zebraliśmy się w miejscu szczególnym – na dawnej kopalni Thorez, pod szybem Julia. To właśnie na tej kopalni na szybie Chwalibóg, 27 sierpnia 1980 roku, górnicy powiedzieli swoje głośne „nie możemy”. Dzień później, 28 sierpnia, powtórzyli to ich koledzy na szybie Julia. Rozpoczął się strajk. Strajk, który zmienił oblicze ziemi, „Tej ziemi

Rok po tamtych wydarzeniach, górnicy ustawili pamiątkowe obeliski na obu szybach – tak by potomni nigdy nie zapomnieli, po co strajkowali ich ojcowie. Po latach, zmianach ustroju i systemu gospodarczego, kopalni Thorez już nie ma. Tak jak prawie nie ma górników. Obelisk pozostał. Stoi dziś dumnie w nowym miejscu. Tu, na Starej Kopalni, pod szybem Julia w towarzystwie Świętej Barbary – patronki górniczego trudu.

Dziś po czterdziestu jeden latach, znów stajemy pod obeliskiem. Stajemy gotowi do podniosłej uroczystości, poświęcenia przeniesionego obelisku. Stoimy wszyscy, solidarnie. Górnicy, duchowni, związkowcy, parlamentarzyści, samorządowcy, mieszkańcy.

Ksiądz Stanisław Wójcik, kapelan wałbrzyskiej Solidarności, jako pierwszy odmówił modlitwę oraz pobłogosławił i poświęcił obelisk. Razem z nim święcenia dokonali ks. dr Wiesław Rusin, proboszcz Parafii Św. Aniołów Stróżów oraz ks. Tadeusz Faryś. Następnie głos zabrali przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej: Prezydent miasta Roman Szełemej, wiceminister Klimatu, Ireneusz Zyska oraz posłanka Katarzyna Mrzygłocka. Mimo reprezentowania różnych opcji politycznych, wszyscy zgodnie podkreślili niewątpliwe znaczenie tamtych sierpniowych dni oraz uznali wkład jaki wnoszą współcześni w utrwalanie pamięci o strajkujących górnikach. Złożono wiązanki, zapalono znicze, oddano cześć.

Następnie udano się pod opodal położony bliźniaczy obelisk i pod krzyż postawiony przez górników 30 sierpnia 1980 roku, na terenie kopalni Thorez. Krzyż, pod którym odprawiono pamiętną Mszę Świętą. Ks. Wójcik, pytając o sens górniczych Mszy, powiedział:

„Msza na kopalni czyniła ludzi solidarnymi. To podczas Mszy, ludzi łączy solidarna więź. Tak powstaje Solidarność. Solidarność z Bogiem, krzyżem, drugim człowiekiem. Solidarności uczyła nas Maryja. To ona była solidarna z Duchem, była solidarna z Elżbietą, małżeństwem z Kany Gailejskiej. Wreszcie była solidarna z Chrystusem. Na Golgocie, pod krzyżem. To w Matce Boskiej jesteśmy solidarni. Ona jest pierwszą i prawdziwą Solidarnością”.

Czy dzisiaj 31 sierpnia 2021 roku, nadal potrafimy być solidarni? Tak, potrafimy i jesteśmy. Jednym solidarnym Narodem. Oddanym Bogu i Ojczyźnie. Tak samo jak nasi ojcowie w 1980 roku…

współautor: Radosław Kapciak

Nasi partnerzy