Pamięć o Wyklętych w Jugowicach

  • Napisany przez:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

PSP im. Janusza Korczaka w Jugowicach po raz drugi dołączyła do akcji, którą ponownie z pełnym zaangażowaniem koordynowała Małgorzata Śliwińska.

W niedzielę 4 marca, w mroźne, ale słoneczne przedpołudnie uczniowie, rodzice i nauczyciele stawili się w szkole, by po wstępnej rejestracji, odbiorze numerów i koszulek, wystartować w symbolicznym biegu „Tropem Wilczym”. Po wspólnej rozgrzewce poprowadzonej przez sołtysa p.Tomasza Sobczyka, punktualnie o godz.12.00 wyruszył blisko stuosobowy peleton, poprowadzony przez rowerzystów z Sowioogórskiej Grupy MTB. Każdy dobiegł, doszedł, dotruchtał we własnym tempie, bo nie liczył się czas, tylko pokonanie wyznaczonej trasy. Motywacją do pojawienia się na mecie była pyszna grochówka, przygotowana przez zaprzyjaźnione ze szkołą koło łowieckie „JAR” oraz domowe ciasta, ciasteczka, babki i babeczki upieczone przez niezastąpionych rodziców. Po krótkiej chwili wytchnienia i poczęstunku wszyscy uczestnicy wzięli udział w tematycznym spotkaniu w sali gimnastycznej, gdzie przedstawiono krótką historię Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz prezentację multimedialną, przygotowaną na tę okazję przez nauczyciela historii p.Katarzynę Pełdiak- Warzechę. Uwieńczeniem obchodów święta było wręczenie medali, bransoletek i publikacji edukacyjnych wszystkim uczestnikom biegu.

Wspólna niedziela wzmocniła nasze poczucie integracji ze środowiskiem lokalnym i była ważną lekcją historii.

Dziękujemy radnym Gminy Walim: Stanisławowi Kręciprochowi i Tomaszowi Sobczykowi za ich obecność. Do zobaczenia za rok!

A.Jaśkiewicz

Nasi partnerzy