Samorządowcy pod Wiedniem

  • Napisany przez:

Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej zorganizowało  w dniach od 22 do 24 września 2017 pielgrzymkę do Wiednia. Okazją były obchody 334. Rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki była wizyta na wzgórzu Kahlenberg, gdzie bp Ignacy Dec odprawił dla pielgrzymów Mszę św. To ważne miejsce dla historii Europy, którego znaczenie jest niedoceniane. Z tego wzgórza w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń.

W homilii hierarcha podkreślił m.in., że sam król zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył.” Biskup zauważył, że już w 17. wieku były plany przekształcenia Europy w kalifat. Z Wiednia wojska muzułmańskie miały pójść na Rzym, w którym bazylika św. Piotra miała zostać przekształcona  w meczet. Wówczas na przeszkodzie stanęło polskie wojsko.

– Obecnie również mamy ważny i niebezpieczny czas. Znowu mamy zagrożenie cywilizacji chrześcijańskiej w Europie – mówił bp Ignacy Dec. – Chrześcijaństwo i Islam, dwie kultury i dwie religie absolutnie nie są do pogodzenia bo opierają się na odmiennych zasadach.

Hierarcha nawiązując do zwycięstwa polskiego króla zaznaczył, że obecnie również możemy wiele zrobić. – Nie jesteśmy potęgą militarną ani ekonomiczną w Europie, ale możemy być potęgą duchową i potęgą zasad – mówił. – Modlimy się tu, aby nasza cywilizacja przetrwała.

W pielgrzymce udział brało ponad 40 samorządowców z diecezji świdnickiej, wójtów, burmistrzów, radnych i pracowników jednostek samorządowych, którzy już po raz drugi wspólnie ze swymi kapłanami uczestniczyli w podobnym wydarzeniu. – Wspólnota samorządowa powinna charakteryzować się podejmowaniem działań dla dobra ogółu – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Takie spotkanie podczas pielgrzymki jest okazją do wzajemnego uczenia się od siebie, podpatrywania dobrych rozwiązań, które można przenieść do naszych małych ojczyzn. Jest jeszcze jedna rzecz. Bardzo poruszyła mnie wizyta na Kahlenbergu, szczególnie to co opowiadał opiekujący sie tym miejscem polski kapłan. Mówił jak ludzie na całym świecie odbierają wydarzenie sprzed 334 lat. To zwraca naszą uwagę na wartości wyższe, pokazuje, że są rzeczy ważne i ważniejsze. Ten wyjazd ugruntował to że Wiara, Ojczyzna, Naród są najważniejsze. Niby  o tym wiemy, ale zapominamy kiedy zaczynają nas przytłaczać setki codziennych problemów.

– Ta pielgrzymka integruje środowisko samorządu od gmin po parlament, a wzajemna współpraca w tym zakresie jest bardzo potrzebna. – dodaje senator Wiesław Kilian – To ważne, że są tu ludzie o różnych poglądach politycznych. W codziennej pracy nie powinno być ważne kto  z jakiej formacji pochodzi. Istotne jest by znaleźć wspólny język do porozumienia, by zadbać, aby nasz region mógł jak najwięcej zyskać.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy