Strzegom – Granitowe Serce Polski

  • Napisany przez:

Strzegom słynie z granitu, a to za sprawą granitowych i bazaltowych Wzgórz Strzegomskich położonych w północno – zachodniej części Przedgórza Sudeckiego. Cała gmina to wielki ośrodek kamieniarski z kopalniami tegoż surowca, nazywany Granitowym Sercem Polski.

Miasto położone jest w powiecie świdnickim nad rzeką Strzegomką. Jeszcze w latach 1975-1998 należał do województwa wałbrzyskiego. Nieopodal miasta znajduje się najwyższe wzniesienie – Góra Krzyżowa o wysokości 354 m n.p.m.

Herb Strzegomia

Bogactwo zamknięte w kamieniu

Strzegom to miasto zabytków. Jego starówka cieszy się ogromną popularnością. Raptem dwa lata temu stara część miasta została poddana gruntownej rewitalizacji. Przebudowano Park Miejski, odrestaurowano mury miejskie i zabytkową basztę. Częściowo już powstały fontanny, park kalisteniczny, mały ogród botaniczny, pergola z huśtawkami, warzywnik miejski i górka saneczkowa. Podczas zwiedzania na szczególną uwagę zasługują:

Bazylika Mniejsza Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Estakada kolejowa

Stare Miasto

Kamieniołomy Barcz

Ratusz Miejski

Aleja Rzeźby w Kamieniu

Kościół Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel

Kościół Św. Barbary

Krótko o historii

Strzegom otrzymał prawa miejskie w roku 1242 z rąk księżnej Anny, wdowy po księciu Henryku Pobożnym. W wyniku wojny trzydziestoletniej (1618–48) nastąpił niemal całkowity upadek miasta. Od 1742 roku Strzegom znajduje się w państwie pruskim. Lata 1870-1914 to najlepszy okres w historii miasta. Powstają nowe fabryki, ulice, place, budynki, rozwija się przemysł kamieniarski. W 1905 r. w mieście żyło 13.427 osób, niemal wyłącznie Niemców. Wybuch I WŚ spowolnił gospodarkę i ogólny rozwój miasta. II WŚ dopełniła dzieła – przemysł kamieniarski wykorzystywano do celów budowlanych III Rezszy tworząc m.in. obozy pracy w Rogoźnicy. 13 lutego 1945 r. do Strzegomia wkroczyły wojska radzieckiej. W lipcu 1946 r. ze Strzegomia wysiedlono 7 tys. pozostałych jeszcze przedwojennych mieszkańców miasta do Niemiec. Po wojnie nastąpiła odbudowa i rozbudowa miasta.

Strzegom XVII w – F.B. Wernher

Obecnie Strzegom jest ośrodkiem kulturalnym i uspołeczniającym okolicznych mieszkańców. Słynie z Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, Święta Granitu Strzegomskiego, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Eliminacji Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego odbywających się w Morawie i wielu, wielu innych.

Współczesna panorama Strzegomia

 

Nasi partnerzy