Światowy Dzień Choroby Parkinsona

  • Napisany przez:

W dniu urodzin Jamesa Parkinsona, 11 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Ten angielski lekarz, jako pierwszy opisał objawy tej neurodegradacyjnej choroby. Choroba Parkinsona to zwyrodnienie ośrodkowego układu nerwowego które prowadzi do upośledzenia funkcji ruchowych i psychicznych chorego.

Święto zostało ustanowione przez europejskie stowarzyszenie (z ang. European Parkinson’s Disease Association EPDA), powstałe od 1992 roku, mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa co do przyczyn choroby, mechanizmu jej powstawania, najczęstszych objawów oraz możliwości leczenia. Święto chorych na Parkinsona ma także pomóc samym pacjentom, ich rodzinom i opiekunom. W trakcie Światowego Dnia Chorych na chorobę Parkinsona dowiadujemy się także o najnowszych doniesieniach naukowych z tej dziedziny.

W Polsce Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona” została założona w 2004 roku przez Jerzego Łukasiewicza.

Symbolem światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

O co warto upomnieć się w dniu upamiętniającym chorych na Parkinsona? Przede wszystkim o szacunek dla nich, ponieważ wciąż niewielka w naszym społeczeństwie jest świadomość codziennych problemów, z jakimi się borykają.

Inka Zembrzuska

zdj. Pixabay

Nasi partnerzy