Światowy Dzień Oceanów
Co roku 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, żeby przypomnieć sobie, że oceany – które wraz z atmosferą regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen – stanowią źródło żywności i wielu surowców.
Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby edukować i przypominać o potrzebie ochrony świata wodnego.
Wszechocean zmaga się obecnie z wieloma zagrożeniami. Głównym problemem są zanieczyszczenia. Nawet niewielki wyciek ropy naftowej rozprzestrzenia się z piorunującą szybkością, tworząc na powierzchni wody cienką warstwę i staje się zgubnym wyborem ptaków uznających ją za miejsce do wypoczynku.
Kolejnym zagrożeniem są szkodliwe odpady, które znalazły się w oceanach prawdopodobnie z przeświadczenia, że w wielkiej wodzie zneutralizują się i znikną. Są to: środki chemiczne, odpady radioaktywne i zatopione podwodne okręty atomowe. Także sztuczne liny, szkła, metale, sieci połowowe, plastik i wszelkiej maści mniejsze śmieci, mogące stać się czyjąś śmiertelną pułapką.
Zwiększenie liczby ludności w ciągu ostatnich dziesięcioleci poskutkowało przeławianiem ryb – od połowy lat 70. ubiegłego wieku zniknęło co najmniej 20 największych światowych łowisk. Nadmierna eksploatacja marnie wróży dla odbudowy kolejnych zagrożonych populacji. Co roku rybołówstwo pochłania coraz więcej środków z coraz mniejszym połowem w efekcie.
Ruch drogą wodną dezorientuje oceaniczne stworzenia. Coraz częściej stworzenia wodne muszą „przekrzykiwać się” w swoim środowisku pozostałych hałasów i sygnałów emitowanych przez ludzi.
Obecnie w celu ochrony oceanów podejmuje się coraz więcej działań: akcje informacyjne, zaostrzanie regulacji prawnych dotyczących łowisk i zanieczyszczeń, ochrona konkretnych gatunków czy odbudowa zagrożonych populacji.
Powoli rośnie świadomość o wrażliwości ekosystemów oceanicznych i ich wartości. Życie jest tam, gdzie jest woda, a ziemski wszechocean z jego najróżniejszymi przejawami jest fundamentem naszej planety.
źródło – EKOkalendarz
zdj. – Pixabay