Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

  • Napisany przez:
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca w rocznicę odkrycia insuliny, które zmieniło tę chorobę z nieuleczalnej i szybko prowadzącej do śmierci – w przewlekłą.
Nieodpowiedni tryb życia i brak troski o własne zdrowie sprawiają, że chorych jest coraz więcej i są coraz młodsi. Jak wynika z danych WHO – na cukrzycę choruje około 415 milionów ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 592 milionów.
Czym jest właściwie ta podstępna choroba? Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi, wynikająca z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki.
Jak twierdzą eksperci, cukrzycy łatwiej uniknąć, niż ją leczyć. Głównym czynnikiem ryzyka jest otyłość – znacznie częściej chorują osoby o nieodpowiedniej do wzrostu i wieku wadze. Ważna jest odpowiednia dieta, bez nadmiaru tłuszczu i cukrów, za to bogata w warzywa i owoce. Lepiej unikać produktów bardzo kalorycznych i wysoko przetworzonych, za to zwiększyć swoją aktywność fizyczną.
Cukrzycy sprzyjają również używki – zwłaszcza palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.
Ważne są regularne badania, zwłaszcza po 45. roku życia. Powinno się co najmniej raz na pół roku badać krew pod względem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi. Cukrzyca często atakuje osoby cierpiące na nadciśnienie.

źródło – rynekzdrowia.pl

plakat – Sławomir Bielakiewicz

 

Nasi partnerzy