Wiara, sztuka i nauka łączy – Dzień Pamięci Ludobójstwa na Grekach Pontyjskich

  • Napisany przez:

29 maja br. w niewielkiej wsi położonej w Górach Suchych w Sudetach Środkowych, nieopodal Wałbrzycha, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające pogrom chrześcijan. Grecy pochodzący z Pontu (kraina położona nad Morzem Czarnym, w północno-wschodnim regionie Azji Mniejszej), bo o nich tu mowa, w latach 1913-1924 byli masowo mordowani przez wyznawców islamu. Turcy zabijali ich w imię Allacha. 19 maja każdego roku obchodzony jest Dzień Pamięci Ludobójstwa na Grekach Pontyjskich.

 

Cerkiew Św. Michała Archanioła w Sokołowsku – widok z zewnątrz

Uroczystość objął Swoim Błogosławieństwem Arcybiskup Diecezji Szczecińsko-Wrocławskiej Jego Ekscelencja Jerzy. Organizatorami byli Michalis Hrisulidis, Cerkiew Prawosławna św. Michała archanioła w Sokołowsku oraz Stowarzyszenie Greków w Polsce ODYSSEAS.

 

 

Święta Liturgia w Cerkwii Św. Michała Archanioła

Obchody rozpoczęła podniosła liturgia odprawiona w tutejszej Cerkwi pw. Św. Michała Archanioła. Cerkiew została wybudowana w 1901 r. To piękny zabytek oficjalnie wpisany do rejestru w 1984 r. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Po II WŚ porzucono ją i zdewastowano. Dzięki parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku oraz subwencji z Fundacji „Renovabis” w Freising została odkupiona, wyremontowana i odzyskała właściwe przeznaczenie. Od 2018 r. znajdują się w niej sprowadzone z Ukrainy relikwie św. Łukasza Biskupa Krymu. Ciekawostką jest fakt, że od 1999 r. przy Cerkwi istnieje pracownia pisania ikon i mała galeria ikonopisa Michała Boguckiego.

Cerkiew Św. Michała Archanioła – modlimy się także na zewnątrz

Po trwającej prawie dwie godziny Świętej Liturgii zaproszono wszystkich zgromadzonych do położonego niedaleko Cerkwi Domu Św. Elżbiety na otwarcie wystawy Historia i Kultura Pontu autorstwa dr hab., prof. ASP Michalisa Hrisulidisa. Po oficjalnym przywitaniu i wprowadzeniu, goście wysłuchali prelekcji zapowiadającej publikację artykułu naukowego autorstwa mgr psychologii Marty Chrisidu zatytułowanej: Prawda o naturze ludzkiej – ludobójstwo chrześcijańskich Greków Pontyjskich (1913-1924), w którym uwzględniając kontekst historyczny, religijny, społeczny i psychologiczny wyjaśniono przyczyny ludobójstwa oraz pokazano dążenie jednostki do wolności, miłości jak też do zemsty i śmierci w kontekście wolnego wyboru.

 

Dialog daje jedność

Zgromadzeni obejrzeli kilka filmów i prezentacji przedstawiających zdjęcia i słowa ocalałych i ich potomków. Mogli zobaczyć tańce i tradycyjne stroje Pontyjczyków, którzy do dziś tworzą stowarzyszenia przekazujące ich wartości, kulturę, historię i wiedzę. Całość zakończył wspólny obiad przygotowany z miłością przez posługujących w Domu Św. Elżbiety. Przy jednym stole zasiadły aż 4 pokolenia! Wśród obecnych nie zabrakło dzieci, młodzieży i osób starszych z różnych stron Polski (m.in. Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Wałbrzych, Świdnica).

Nasi partnerzy