Wyprawa na Wielką Sowę

Było pięknie. Słonecznie. Niebo błękitne i takie wysokie, prawie bezchmurne. Warto było wybrać akurat tę trasę. Pierwszy odcinek pieszej wędrówki na szczyt najtrudniejszy. Od schroniska Orzeł, mimo że pod górkę czarnym szlakiem, to już z górki. Piramidalny pomnik, Schronisko Sowa, Wieża Widokowa, w dół przez las, Pieszyce, zalew w Bielawie i pociąg.
Oto całodniowa trasa: Wałbrzych-Rzeczka-Wielka Sowa-Pieszyce-Bielawa-Świdnica-Wałbrzych
Z Wałbrzycha autobusem linii nr 5 do Rzeczki (9:56), z Rzeczki pieszo na szczyt Wielkiej Sowy, z Wielkiej Sowy żółtym szlakiem do Pieszyc, z Pieszyc pieszo do Bielawy, z Bielawy Zachodniej (18:00) pociągiem prosto do Świdnicy skąd odjeżdża pociąg (19:00) do Wałbrzycha.
- Schronisko Orzeł
- Piramidalny Pomnik Carla Wiesena
- Spotkaliśmy krowy …
- … i padalca
- Na szlaku
Schroniska Orzeł i Sowa dzieli 20 min spacer, w trakcie którego napotkamy na swojej drodze piramidalny Pomnik Carla Wiesena. Ten lokalny fabrykant niemieckiego pochodzenia kochał góry. Angażował się w rozwój turystyki, propagował ją, ubóstwiał Góry Sowie. Znakował szlaki, wspierał budowę schronisk, miejsc wypoczynku i wież widokowych. Zaangażował się w budowę pierwszej wieży na szczycie Wielkiej Sowy oraz zainicjował budowę schroniska pod Wielką Sową przekazując grunt w górnej części Sokolca, na którym ono stanęło. Na obelisku napisane jest: Dem Andenken des treuen Freundes unserer Berge Karl Wiesen, czyli Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór, Karlowi Wiesenowi. Od Schroniska Sowa do szczytu dojdziemy w około pół godziny. Droga wiodąca przez las jest szeroka i wygodna, a widoki zapierają dech w piersiach.
- Na szczycie zrobiło się tłoczno
- Ostatnia prosta na szczyt!
- Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
- Panorama Gór Sowich widziana z wieży widokowej
- Msze Święte w każdą niedzielę
- Wędrujemy
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest wysoka na 25 m. Została oddana do użytku w 1906 roku, a wcześniej w jej miejscu stała konstrukcja drewniana nie przypominająca dzisiejszej budowli. Podczas uroczystego otwarcia murowanej wieży nadano imię Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka.
Panorama ze szczytu jest imponująca: widać stąd Śnieżkę, Śnieżnik, Broumowski Sten, Ślężę. Obecnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, a wejście do środka jest płatne (6zł normalny, 3zł ulgowy). Więcej szczegółów znajdziemy tutaj.
Konkrety:
- Wejście do Parku jest bezpłatne
- Trasa idealna dla rodzin z dziećmi
- W kaplicy na szczycie Wielkiej Sowy odprawiane są Msze Św. w każdą niedzielę o 15:00
- Jeśli jedziemy autem: parking na Przełęczy Sokola kosztuje 8zł za dobę, parking pod schroniskiem 5zł
- Po drodze znajdziemy dwa schroniska: Orzeł i Sowa
- Wieża na Wielkiej Sowie jest czynna w okresie maj-październik (10:00-18:00) oraz w okresie listopad-kwiecień (10:00-15:00)
- Wstęp do wieży kosztuje 6zł (bilet normalny), 3zł (bilet ulgowy)
Jeśli zechcemy posilić się w schronisku, znajdziemy tam pyszne zupy, naleśniki i inne specjalności szefa kuchni. W Świdnicy zaraz przy dworcu znajduje się restauracja Paśnik Family z bardzo dobrymi burgerami, sałatkami, daniami dla dzieci, ciastami, lodami. Jeśli zechcemy dłużej zabawić w tym pięknym mieście, to opodal dworca napotkamy wiele przyjemnych knajp i restauracji, odwiedzimy Rynek w Świdnicy, Katedrę, Kościół Pokoju i inne zabytki warte uwagi prawdziwego turysty.
- Paśnik Family
- Fish & Chips
- Pyszne lody
- Wnętrze Paśnika
- Ciekawy wystrój wnętrza
- Dworzec w Świdnicy