Żyjemy na koszt przyszłych pokoleń

  • Napisany przez:

Dług ekologiczny – czy można coś z tym zrobić?

Zasoby naturalne ziemi są ograniczone, podobnie jak możliwości odtworzenia tego co zużywamy w ciągu całego roku. Dzień długu ekologicznego to data, kiedy ludzkość wyczerpuje limit możliwych do naturalnego odtworzenia w danym roku zasobów naturalnych, czyli m.in. węgla, drewna i wody. Jest to dla nas sygnał, że wszystko, co zużywamy po tej dacie, konsumujemy lub zanieczyszczamy na koszt przyszłych pokoleń. Dzień długu ekologicznego jest umowny, datę co roku wyznacza organizacja Global Footprint Network. Po raz pierwszy dług ekologiczny ogłoszono w 1987 roku, przypadał wówczas na październik, w 2019 roku wyznaczony był już w lipcu. Od ponad 30 lat, każdego roku coraz szybciej zużywamy zasoby naturalne niż Ziemia jest w stanie je zregenerować, również robimy to na coraz większą skalę. Nie trudno wyobrazić sobie jakie mogą być dalsze konsekwencje takiego postępowania. Wszystko wskazuje na to, że musimy zacząć ziemskimi zasobami zarządzać zdecydowanie bardziej racjonalnie. Z wykorzystywania wszystkich zasobów w siedem miesięcy roku, jak ma to miejsce teraz, nic dobrego nie wyjdzie.

Działaj odpowiedzialnie – zasada 6R

Są kroki, które może podjąć każdy z nas, żeby dbać o planetę na co dzień i ograniczać ślad ekologiczny. Tak naprawdę deficyt zasobów może zmniejszyć każdy z nas dokonując świadomych i odpowiedzialnych wyborów w życiu codziennym. Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji i recykling, gdyż pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych. Jak w praktyce może wyglądać zmiana naszego podejścia do zakupów i ograniczenia ilości odpadów? Pomocne będzie wykorzystanie zasady 6R – nazwa pochodzi od pierwszych liter w języku angielskim: REDUCE, REUSE, RECYCLE, REFUS, ROT, REPAIR.

REDUCE, czyli ograniczaj – kupuj tylko to, co jest niezbędne. Kupuj tylko tyle, ile jesteś w stanie spożyć, zrezygnuj z wielorazowych, podwójnych opakowań. Staraj się kupować produkty minimalnie opakowane, noś przy sobie własną torbę na zakupy, jeśli możesz zamiast samochodu albo transportu publicznego wybrać rower, to nie wahaj się to zrobić! Pamiętaj, aby wyłączać niepracujące sprzęty, nie trzymaj niepotrzebnie ładowarek w gniazdkach.
REUSE, czyli używaj ponownie – używaj produktów wielokrotnie. resztki papieru mogą służyć jako brudnopis, stare poszewki możesz wykorzystać na ściereczki. Dziel się rzeczami, których już nie używasz, wykorzystuj słoiki na domowe przetwory, nie kupuj nowych! Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych, wymieniaj sięz przyjaciółmi filmami, książkami, płytami. Kupuj z drugiej ręki, oczywiście jeśli rzeczy są w dobrym stanie.
RECYCLE, czyli segreguj i przetwarzaj. Segreguj właściwie odpady, nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłych pojemników, tylko w specjalnie do tego wyznaczonych punktach. Przeterminowane leki oddaj do apteki, papier, szkło i plastik oddaj do recyklingu. Kupuj przedmioty z przetworzonych surowców, wazne, żeby segregować „u źródła” – odpady segreguj w miejscu ich powstawania czyli gospodarstwach
domowych, przedsiębiorstwach.
REFUS, czyli odmawiaj – dokonuj świadomych wyborów, ogranicz zakupy do niezbędnych rzeczy. Jeśli ograniczysz chodzenie do sklepu, pozwoli ci to zaoszczędzić czas i nauczy lepszej organizacji i planowania. Jeśli coś nie jest nam niezbędne – odmawiamy, a zamiast zakupów wybierz spacer, spotkanie z znajomymi, spędź czas z bliskimi. Doceniaj to czego nie kupisz – czyste powietrze, przyrodę, odpoczynek, przyjaźń
ROT, czyli gospodaruj resztkami organicznymi. Kompostowanie to również sposób na ograniczenie ilości odpadów, przetwarzaj lub oddawaj do przetworzenia odpadki organiczne, szczególnie kuchenne.
REPAIR, czyli naprawiaj. Każdy z nas może podarować rzeczom drugie życie, dbajmy o przedmioty.

Zanim zdecydujesz się na wymianę sprzętu, postaraj się go naprawić. Poznaj okoliczne punkty usługowe, takie jak szewc, krawiec, kaletnik, introligator. Wspieraj i angażuj się w kampanie społecznie walczące z nieuczciwymi praktykami producentów, jak celowe postarzanie produktów Pamiętajmy również, że suma działań poszczególnych osób ma ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy, warto więc zachęcić do zmiany przyzwyczajeń naszych najbliższych, znajomych, współpracowników. To właśnie poprzez solidarne działania lokalne jesteśmy w stanie znacznie zmienić globalną sytuację.

Artykuł powstał w ramach projektu pn. Wyposażenie „Krainy edukacyjnej” w Głuszycy w niezbędny sprzęt w ramach programu grantowego Dbajmy o naszą lokalną kulturę i dziedzictwo w ramach naboru wniosków nr 12/2019/G z dnia 12.03.2019 r. o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2
„Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
 

Nasi partnerzy