Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa
Z radością i nadzieją proponujemy mieszkańcom diecezji świdnickiej uczestnictwo w Adoracyjnej Miejskiej Drodze Krzyżowej jako propozycję modlitewnego przeżywania okresu Wielkiego Postu w Roku Pańskim 2018.
Wielki Post to dla chrześcijanina czas szczególny. Ma on nas przygotować do duchowego przeżycia Świąt Wielkanocnych – najważniejszych świąt związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W tym okresie duży nacisk kładzie się na post, jałmużnę i modlitwę.
W tym roku po raz kolejny we Wrocławiu i po raz pierwszy na terenie diecezji świdnickiej będzie zorganizowana Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa. AMDK rozpocznie się w Środę Popielcową czyli 14 lutego, a zakończy w Wielką Sobotę. Składa się ona z dwóch „tras”: pierwsza świdnicka i druga kłodzka. Na każdej z nich znajduje się czternaście kościołów, a każdemu z tych kościołów jest przypisana jedna stacja drogi krzyżowej. Pielgrzymi mogą nawiedzać wskazane kościoły w dowolnie wybrane dni Wielkiego Postu (począwszy od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty), spędzać na rozważaniach dowolną ilość czasu, korzystając z przygotowanych modlitw lub przeżywać Mękę Jezusa na swój własny, indywidualny sposób. Organizatorzy AMDK obiecują: dla tych pielgrzymów ,którzy z rożnych względów nie zdążą do końca Wielkiego Postu odwiedzić wybranych kościołów, przewidziany jest drugi termin – 8 września.
W każdym z kościołów będzie do nabycia przewodnik AMDK, w którym pielgrzymi znajdą praktyczne wskazówki dotyczące danej parafii np.: godziny mszy św., rozważania i modlitwy do każdej stacji drogi krzyżowej oraz miejsce dla odciśnięcia pieczątek. Pielgrzymi będą mogli również skorzystać z nowoczesnego sposobu dostępu do przewodnika, pobierając aplikacje na telefon komórkowy.
Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa jest propozycją na głębokie, duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Pielgrzymi podejmujący trud nawiedzenia wymienionych kościołów „tworzą” swoją drogę krzyżową, idą za Jezusem, razem z Nim biorą krzyż na swoje ramiona, spotykają matkę, Weronikę, może tak jak Szymon z Cyreny pomagają nieść Mu krzyż, a gdy traci siły upadają razem z Nim? Może śmierć przez ukrzyżowanie, jest również ich końcem i zarazem początkiem – bo doprowadziła ich do uczucia żalu za grzechy i chęci zmiany w życiu?
Post to nie tylko rezygnacja z zabaw, przyjemności, spożywania mięsa, ograniczenia słodyczy, to również mocne postanowienie poprawy: swoich wad i słabości. Jałmużna to inaczej pomoc materialna: darujmy potrzebującym niepotrzebne nam rzeczy, ubrania, ofiarę pieniężną, ale także – i co ważniejsze – swój czas; troszczmy się o innych, wysłuchajmy ich, podarujmy im samego siebie, to o wiele trudniejsze do zrealizowania niż podarowanie pieniędzy, a nie ma nic piękniejszego niż nadzieja w oczach drugiego człowieka, który czuje że nie jest sam. Modlitwa w okresie Wielkiego Postu przybiera szczególną formę: uczestniczymy wtedy w rekolekcjach wielkopostnych, gorzkich żalach czy drodze krzyżowej. Ta ostatnia jest szczególnie nam bliska, jest to symboliczne odtworzenie i przeżycie skazania Jezusa, Jego męki, upadków oraz śmierci. Jak powstała droga krzyżowa?
Pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, chcieli odtworzyć w swoim otoczeniu miejsca – stacje – drogi krzyżowej na wzór Jerozolimy, aby móc dokładnie odtworzyć to wszystko co przeżyli w Ziemi Świętej. Tak powstały kalwarie czyli zespoły kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładane zazwyczaj na wzgórzach, aby dokładnie przypominać swym położeniem Jerozolimę. W Polsce pierwszą kalwarię zbudował Mikołaj Zebrzydowski i jest ona jako jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś w Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii; najbardziej znane to: kalwaria Pacławska, Góra Kalwaria, kalwaria w Krzeszowie – jako jedyna zbudowana na płaskim terenie, Golgota w Licheniu, czy w Wambierzycach zwana „śląską Jerozolimą”.
Podążać śladami Jezusa możemy na wiele sposobów. Uczestniczyć w zorganizowanej pielgrzymce do jednej z wymienionych kalwarii, wybrać się na samotną górską wspinaczkę, gdzie stacje drogi krzyżowej są ukryte wśród drzew, a nasze myśli wyjątkowo blisko Boga. Możemy podjąć wielki trud i przełamując własne ograniczenia przeżyć Ekstremalną Drogę Krzyżową. Polega ona na przejściu czterdziestu kilometrów, nocą w ciszy, rozważając mękę i śmierć Chrystusa.
Inka Zembrzuska
TRASA ŚWIDNICKA:
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”110″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
TRASA KŁODZKA:
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”111″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]