ARKA 2018

  • Napisany przez:

Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA jest dla tych, którzy są ciekawi. Dla tych, którym nie jest wszystko jedno. Dla tych, którzy poszukują prawdy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wreszcie dla tych, którzy kochają kino i chcą w nim spędzać czas w przekonaniu, że nie był to czas stracony.

Kino najczęściej bywa rozrywką, odskocznią od szarej, wymagającej wysiłku codzienności. Niemal wszyscy lubimy filmowe opowieści, gdyż wzruszają, uczą, intrygują i straszą, a zatem bawią, przenosząc widzę na dłuższą chwilę w „inne światy”. Należąc do kultury masowej, kino miało zawsze charakter ludyczny, czyli zabawiało publiczność. Z czasem jednak zaczynamy zwracać uwagę na filmy, pozwalające głębiej wniknąć w rzeczywistość, penetrować niezbadane stany ludzkiej duszy. Na jakimś etapie życia potrzebujemy filmów, które zaspokajają pragnienie zrozumienia sensu kruchych ludzkich doświadczeń, bo dorastając dojrzewamy, urabiani przez życiowe wzloty i upadki. Często potrzebujemy wtedy nowych impulsów, ponownego rozpoznania znaczeń, by dokonać kolejnego kroku na tajemniczej drodze życia…

Niemiecki teolog i poeta, ks. Lothar Zanetti, napisał: „Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, którzy żyją miłością, widzą głębiej. Ci, którzy żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle”. Te właśnie stwierdzenia, towarzyszyły jego twórcom w doborze filmów na tegoroczny festiwal ARKA. Ciągle bowiem zdarzają się w światowej kinematografii dzieła, dające możliwość rozpalenia przygasłej nadziei, umocnienia kiełkującej wiary i ponownego uwierzenia w miłość – największych darów Boga. Właśnie takie filmy wybraliśmy do tegorocznego festiwalu – skromne i nieoczywiste. Ciekawe i – mamy nadzieję – niebanalne. Bywają zaliczane do kina metafizycznego czy religijnego, choć nie są to filmy biblijne czy poruszające wprost tematy związane z chrześcijaństwem. Niewątpliwie jednak sięgają one ponad horyzont doczesności, otwierają na „inny wymiar”, na transcendencję, choćby tylko przez jej poszukiwanie. Tegoroczne filmy przywracają znaczenie najważniejszym słowom i doświadczeniom ludzkiego losu, ale nie są filmami wyłącznie dla koneserów.

Za nami są już już pierwsze projekcje filmowe. 3 listopada mogliśmy zobaczyć amerykański film dokumentalny „Z miłości do Joey” opowiadający prawdziwą historię znanej w USA piosenkarki country Joey Feek i jej niezwykłego życia. Mimo przegranej walki z rakiem, Joey wraz z rodziną i przyjaciółmi pokazują, że nie tylko fizycznie zdrowi ludzie żyją szczęśliwie. Film opowiada ostatnie lata podróży życia niesamowitej kobiety i jej pożegnania z ukochaną rodziną, gdy postanawia pozwolić Bogu prowadzić jej dom.

10 listopada obejrzeli włoski film „Chleb z nieba”. To niezwykły film-przypowieść o o bezdomnych ludziach którzy w dzień wigilii Bożego Narodzenia znajdują na śmietniku dziecko. Dziecko niezwykłe bo widoczne tylko dla niektórych.

 

W Programie Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA 2018 w Szczawnie-Zdroju będzie można obejrzeć jeszcze następujące filmy:

17 listopada 2018 g. 19.00 – „Kateri”

24 listopada 2018 g. 19.00 – „Największy Dar”

Seanse w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego, ul. Kościuszki 19. Bilety do nabycia tuż przed seansami.

Zapraszamy na festiwal ARKA 2018!

Organizatorzy

KATERI

Reżyseria: James C. Kelty; obsada: Laurelle Barnett, Greg Blanchard, Lou Pimber; gatunek: dramat, kostiumowy; produkcja: USA, 2015; czas trwania: 90 min.

Rok 1666, po 50 latach wojny, armia francuska wkracza na terytorium Mohawków i pali ich wioski. Francuscy jezuiccy misjonarze po raz pierwszy wchodzą do wiosek Indian. W jednej z nich znajdują młodą kobietę. Osierocona i zniekształcona przez ospę, przyjęta przez wodza klanu, musi wybierać między tradycyjnymi sposobami życia a nową religią przynoszoną przez misjonarzy. W 1980 roku św. Jan Paweł II beatyfikował Kateri jako pierwszą Indiankę – chrześcijankę.

 

NAJWIĘKSZY DAR

Reżyseria: Juan Manuel Cotelo; gatunek: dokumentalny, obyczajowy; produkcja: Polska, Hiszpania, 2018; czas trwania: 90 min.

Przebaczenie nigdy nie prowadzi do smutku, ale do radości i pokoju! W swoim najnowszym filmie Manuel Cotelo (Ziemia Maryi, Ślady stóp) opowiada wspaniałe, prawdziwe i współczesne historie o pojednaniu z całego świata. W praktyczny sposób udowodniają one, że przebaczenie jest w stanie przemóc wszystko to, co wydaje się niewybaczalne: od kłótni między młodymi ludźmi czy sporów w rodzinie… aż po brutalne zabójstwa w krajach ogarniętych wojną. „Największy Dar” to wielka i niezwykła opowieść o mocy przebaczenia. Historie pokazane w filmie są wręcz nieprawdopodobne, a jednak wydarzyły się naprawdę.

Redakcja wAkcji24.pl

Nasi partnerzy