Barbórka – Nowa Ruda – Słupiec

  • Napisany przez:

Św. Barbaro Ty, która w ziemi łonie dajesz górnikom bezpieczne schronienie. Usłysz Barbaro, Ty wielka, wiernego górnika słowo. Do ciężkiej pracy zjeżdżamy na dół ciemnym szybem, O zechciej nas uchronić w głębokiej górniczej nocy! Chroń nas przed przygnieceniem przez skały, przed grożącym nam śmiercią płomienistym wybuchem metanu i wyrwij nas w potrzebie.

Choć w 2000 roku zakończono wydobycie węgla kamiennego w KWK „Nowa Ruda” to wciąż żywe pozostają wspomnienia o ludziach trudu górniczego, o górnikach, którzy zginęli pod ziemią o osobach, które tworzyły historię Nowej Rudy – jako miasta górniczego. Dlatego dnia 4 grudnia 2017 roku w Nowej Rudzie odbyły się  jak zwykle uroczyste obchody Dnia Górnika, w których uczestniczyli górnicy, samorządowcy, delegacje ze szkół i mieszkańcy miasta. Pod Pomnikiem Trudu Górniczego na Osiedlu Wojska Polskiego w Nowej Rudzie-Słupcu zebrani goście złożyli kwiaty. Następnie wszyscy przeszli do Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej gdzie biskup Ignacy Dec odprawił mszę świętą w intencji poległych i zmarłych górników.

Św. Barbaro – Ty, która jesteś naszą ochroną w walce z duchami głębi. Pomóż nam także dzisiaj opanować zaczepki złych nieprzyjaciół. I wybijaj godzinę odpoczynku, codziennego wyjazdu na górę, Aby z wiernych ust móc pozdrowić Cię radosnym Szczęść Boże.

Beata

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”47″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy