Barbórka w diecezji świdnickiej

  • Napisany przez:

Główne, tradycyjne obchody uroczystości św. Barbary – Barbórki diecezji świdnickiej, odbyły się w Wałbrzychu w kościele kolegiackim Świętych Aniołów Stróżów, gdzie odprawiona została uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem ks. bp Ignacego Deca.

Na Mszy św. spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, górnicy z Saksonii, przedstawiciele górników z Czech, mieszkańcy miasta, górnicy z diecezji z rodzinami. Dziękując św. Barbarze za opiekę, łaski, szczęśliwe zjazdy i wyjazdy, górnicy prosili o błogosławieństwo dla wszystkich zgromadzonych na tej pięknej uroczystości.

Dlaczego św. Barbara została patronką górników? W tradycji chrześcijańskiej męczennica funkcjonowała jako patronka dobrej śmierci. Tym samym, była szczególnie czczona przez ludzi wykonujących trudne i niebezpieczne zawody. Oprócz górników, świętą Barbarę za swoją patronkę uznaję również między innymi hutnicy, kamieniarze, kowale i artylerzyści.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”341″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy