„Biblia Audio”

  • Napisany przez:

Biblia Audio to nowatorski pomysł Krzysztofa Czeczota – realizatora projektu, aktora, reżysera, założyciela firmy OSORNO, w której powstało kilkadziesiąt słuchowisk radiowych oraz Maćka Budzicha – autora nagrodzonego bloga o mediach i reklamie. Jest  on odpowiedzialny za projekt w sieci. Prywatnie wielki fan audiobooków. Oryginalną  muzykę zrealizował Adam Walicki.

Źródło: http://zw.lt/kultura-historia/biblia-audio-najwieksze-sluchowisko-w-europie/

Autorzy pomysłu podjęli się nagrania Pisma św. w formie słuchowiska. Słuchając – czytamy – celem było „ dobrać” się do wyobraźni słuchacza, stworzyć film bez obrazu z niesamowitym dźwiękiem w tle, muzyką, chórem KUL (przy współpracy Michała Lorenca). Realizacja tego wyjątkowego dzieła zajęła autorom prawie trzy lata. Napisanie samego scenariusza trwało około dziewięciu miesięcy; 1000 postaci zostało zamkniętych w 300 osobowej obsadzie, nagrania były realizowane m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ekipa wyjechała również do Izraela, aby nagrać dźwięki do Pięcioksięgu Mojżeszowego. Realizowali odgłosy świątyń, pustyni, ulic, ludzi. Autorom projektu zależało na tym, aby Biblia Audio „ nasączona” była duchem miejsca, w którym działy się opisywane wydarzenia. Aby dotrzeć do naszych serc, wzruszyć je, realizatorzy postawili na dźwięk, muzykę, niesamowitą grę aktorów, ich barwę głosu – to wszystko złożyło się na efekt końcowy tego słuchowiska.

Partnerem projektu jest m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, który 26 lutego br. obchodzi jubileusz 100-lecia utworzenia. Na uczelni zrealizowano część nagrań z udziałem studentów, pracowników, wolontariuszy. Odegrano tu takie sceny zbiorowe jak przejście Izraelitów przez morze Czerwone, uczta u króla Salomona, modlitwy w świątyni i bitwy; także  Pallottinum (wydawnictwo księży Pallotynów), które wydało Biblię Tysiąclecia – jej V wydanie obchodziło niedawno 50- lecie i właśnie ta wersja została wykorzystana do nagrań.

Biblia Audio – to niesamowicie duży projekt logistyczny, jest realizowana przy pomocy całego społeczeństwa i jest realizowana dla społeczeństwa: „to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – swego rodzaju cyfrowy pomnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski” – mówi Krzysztof Czeczot. Pismo św. w formie audiobooka jest dostępne dla każdego.

W rolę Boga wcielił się Jerzy Trela, Jezusa – Adam Woronowicz; w produkcji udział wzięli także: Krystyna Janda – jako narratorka w Ewangelii św. Mateusza, Małgorzata Kożuchowska – jako narratorka w Ewangelii św. Jana, Wojciech Malajkat – jako narrator w Apokalipsie wg św. Jana, Piotr Fronczewski – jako narrator w Ewangelii św. Marka, a także: Anna Seniuk, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Jan Peszek, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Artur Żmijewski, Cezary Żak, Redbad Klynstra i wielu innych, których nie sposób w tym miejscu wymienić. Oprócz znanych polskich aktorów w nagraniach wzięło udział około 200 amatorów.

W nagraniach wzięli udział także dostojnicy: Prymas Polski abp Wojciech Polak i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, którzy przeczytali fragmenty o wyjściu Izraelitow z Egiptu.

W rolę Symeona wcielił się Roman Kłosowski, który ma duże kłopoty ze wzrokiem, w związku z czym ekipa nagrywała w jego mieszkaniu.

Autorzy tej superprodukcji wymarzyli sobie, że 150 psalmów skomponuje 150  różnych artystów. Psalm I zaśpiewał Stanisław Sojka, Psalm II wykonała pani Małgorzata Hutek, Psalm XIII został wykonany przez chór Cracow Singers. Gotowy jest również psalm 139 i 23;  jeżeli chodzi o realizację pozostałych to pomysłodawcy zapraszają NAS (na stronie internetowej są wskazówki co i jak należy zrobić).

Dzieło jaką jest Biblia Audio to wydarzenie nie tylko katolickie, ale również literackie i społeczne – realizowane na tak szeroką skalę sprawiło, że wielu ludzi włączyło się do tego projektu, żyje nim. To nie tylko pomysłodawcy, partnerzy pomysłu, sponsorzy, ale przede wszystkim ludzie, którzy z pasją uczestniczyli przy realizacji Biblii Audio. Pomysł połączył we wspólnym działaniu, każdego z osobna i bez wykluczeń.

„ Popularyzacja Pisma św. i przybliżenie go w tak ciekawej formie, może być dla wielu okazją do żywego spotkania ze Słowem Bożym – powiedział abp Wojciech Polak – niech to będzie inspiracja, aby po Pismo św. sięgać (…), to najlepszy przyjaciel, kompas w życiu do którego możemy się odwoływać…”

Biblii można posłuchać w internecie TUTAJ lub ściągając bezpłatnie na swój komputer TUTAJ.

Inka Zembrzuska

Nasi partnerzy