Biblia Leopolity w Jedlince
W ramach projektu „Perfekcyjne Polonika. Ważne dzieła kultury Polskiej” w Pałacu Jedlinka w Jedlinie Zdrój, ma miejsce kolejna wystawa. Po księdze Kazimierza Siemienowicza „Wielkiej sztuki artylerii część pierwsza” z 1650 roku i rękopisie listu generała Jana Henryka Dąbrowskiego przyszedł czas na Biblię Leopolity.
Biblia Leopolity, zwana też Biblią Szarffenbergowską to najstarszy przekład całości Pisma Świętego na język polski. Jest zaliczana do jednego z największych dzieł kultury polskiej. Egzemplarz, który będzie prezentowany podczas wystawy pochodzi z 1575 roku i jest opatrzony dedykacją dla króla Henryka Walezego.
Cennym eksponatem na wystawie jest również „zapomniany instrument muzyczny-fisharmonia”, którą rodzina Ledów przekazała na rzecz Pałacu Jedlinka.
Wystawę, zorganizowaną w ramach projektu Perfekcyjne Polonika przez Fundację Supralibros i Zespół Pałacowo-Hotelowy Jedlinka, będzie można oglądać do końca sierpnia.
zdjęcia: Archiwum Pałac Jedlinka
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”233″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]