Bierzmowani zwiedzają Wiedeń

  • Napisany przez:

Godzina 1.45 w nocy, wszyscy bierzmowani z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej jesteśmy przy Intermarche. I choć nocny odpoczynek tym razem był krótki, szczęśliwi chcemy jechać na pielgrzymkę, by podziękować za sakrament Bierzmowania i 100-lecie odzyskania przez Polskę

Niepodległości. Rozpoczynamy nasz czas pielgrzymki od modlitwy. Jedziemy do Polanicy po przewodnika Jana Barańskiego i kierujemy się na przejście w Boboszowie. Choć bardzo wcześnie jedziemy, chętnie ze sobą rozmawiamy.

O godzinie 8.55 jesteśmy na wzgórzu Kahlenberg. Od razu kierujemy się do polskiego kościoła na Mszę św. Mszy przewodniczy ks. Marcin. W homilii kapłan nawiązał do homilii biskupa Adama, który mówił podczas Bierzmowania o „czasie”. Duchowny zachęcił, by czas pielgrzymki dla uczniów klas trzecich gimnazjum był okazją do dobrego wyboru szkoły i robienia tego, co przynosi radość.

Po Mszy świętej ojciec Roman przybliżył historię tego miejsca: „Kahlenberg jest wzgórzem położonym na wysokości 484 metrów n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego. Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. za sprawą Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r., w wyniku której Jan III Sobieski wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego”. Kapłan z całą mocą i w ciekawym stylu opowiadał, jak wyglądały ostatnie godziny przed atakiem na wroga, kiedy to w nocy z 11 na 12 września Kahlenberg zajęły wojska Jana III Sobieskiego: „Rano, o godzinie 4.00, król uczestniczył we mszy św. celebrowanej przez legata papieskiego Marco d’Aviano. Później rozegrała się wielka bitwa. Po stronie zwycięskiej, w antytureckiej koalicji uczestniczyły wojska: Rzeczpospolitej, Austrii, Saksonii, Frankonii, Szwabii i Bawarii dowodzone przez polskiego króla. Liczyły one 70 tysięcy żołnierzy. Turcy zaś byli wspomagani przez wojska: Chanatu Krymskiego, Siedmiogrodu, Wołoszczyzny i Mołdawii. Dowodził nimi wezyr Kara Mustafa”. Młodzież, jak było widać, była bardzo zaciekawiona i słuchała z wielkim zainteresowaniem. Po obejrzeniu roztaczającej się ze wzgórza pięknej panoramy Wiednia i zakupie magnesów zjeżdżamy do centrum, by przejechać przez zabytkowe centrum stolicy Austrii.  

Podziwiamy bogato zdobiony gmach Wiedeńskiej Opery Narodowej. Spacerujemy po parku miejskim. Jadąc po wiedeńskim śródmieściu oglądamy Kanał Dunajski. W końcu dochodzimy do Katedry, by pomodlić się i zawierzyć cały dzień. Czas na kawę wiedeńską i wiedeński sernik. Słoneczko świeci, można się relaksować, pić kawę i kupować pamiątki. Przyszedł czas, by udać się do autokaru w drogę powrotną, aby w Czechach godzinie 16.00 zjeść pyszny obiad. Po jeszcze drugiej wiedeńskiej kawie i wiedeńskim torcie, z bólem serca, ale wracamy do Nowej Rudy-Słupca. Dwa przystanki podczas powrotu do domu, śpiewana Litania Loretańska i o godz. 22.15 jesteśmy w Słupcu. Dziękujemy Bogu na pierwszym miejscu za dar Bierzmowania i wolnej Polski, w tak szczególnym roku. Słupeckie duszpasterstwo dziękuje nauczycielkom, rodzicom i uczniom, świadkom. Niech czas, jakim nas Bóg obdarza wzmocni nasza wiarę i zachęci w roku odzyskania przez Polskę Niepodległości o dbanie o jej dobre imię. Niech słowa Jan Sobieskiego: Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył zapiszą się w głowach i sercach, i zachęcają do dawania również dziś świadectwa, i życia nimi.

ks. Marcin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”190″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy