Boskie Autoportrety

  • Napisany przez:

Boskie autoportrety to myśl przewodnia Rekolekcji Wielkopostnych, które dane było przeżyć wiernym w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu już od środy popielcowej. Katechezy głosiła świecka misjonarka Anna Krogulska, dając tym samym świadectwo, że do głoszenia prawdy o Jezusie Chrystusie powołany jest każdy ochrzczony.

I tak wpatrzeni w Całun Turyński – Zwierciadło Ewangelii, jak nazwał go Jan Paweł II, poznajemy jego historię, prowadzeni przez niewiarygodną mękę Jezusa. Kontemplujemy z miłością wizerunek Jezusa Chrystusa. Wpatrujemy się w tę delikatną, piękną twarz. Czy widzimy na niej grymas, pomimo tak potężnego cierpienia, niewypowiedzianego bólu? Czy oskarża nas? Wypomina nam coś? Nie! On tylko patrzy na każdego z nas z miłością, wie o każdym z nas wszystko, zna nasze życie, wie jakie było i jakie będzie. I zapewnia, że nigdy nas nie zostawi. Tylko człowiek może to zrobić, bo ma wolną wolę. Jan Paweł II powiedział, że Całun jest obrazem miłości Boga do człowieka. Tak wygląda oblicze miłości, nieustannie na  nas patrzy, a mądry człowiek żyje tak, by móc kontemplować Go przez wieczność całą. Całun to też obraz grzechu ludzkiego. Dziś każdym grzechem biczujemy Pana Jezusa. Każda rana na całunie to nasz grzech.

Zastanówmy się nad tym, gdy będziemy te rany zadawać. W tym okresie Wielkiego Postu zatrzymajmy się nad męką Jezusa Chrystusa, nad cierpieniem Tego, który przygotował nam drogę do nieba. Wpatrujmy się z pokorą w oblicze Jezusa, ale też klękajmy przed Najświętszą Matką Jego, która towarzyszyła Synowi swojemu w drodze na krzyż. To wzór dla nas wszystkich, kobieta niezłomna, potężna Matka Syna Bożego, cierpliwa, wyrozumiała, najpokorniejsza, najświętsza. Autoportret Matki Boskiej z Guadalupe. To nad nim zatrzymaliśmy się na chwilę. Nad Najświętszą Panienką, która objawiła się Aztekowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac. Piękna Pani z Guadalupe w niebieskiej sukience koloru nieba.

Obraz zawiera wielką tajemnicę, a każdy jego fragment ma symboliczne znaczenie. Matka Boża przyzywa nas i jest szczęśliwa, że jesteśmy blisko Niej. Nie zawiedźmy Jej i bądźmy każdego dnia jeszcze bliżej. Miejmy umiejętność przebaczania, wpatrujmy się w oblicze Matki, odmawiajmy modlitwę różańcową, dając tym samym wyraz uwielbienia Maryi. Całun Turyński, Matka Boża z Guadalupe to Boskie autoportrety. W trzecim dniu rekolekcji mogliśmy kontemplować Oblicze Jezusa Chrystusa z Manopello, portret Jezusa na chuście, która była położona na całunie. Te Boskie autoportrety niech będą dla każdego z nas drogowskazem życiowym. Bądźcie mocni wiarą, bądźcie dumni, że jesteście chrześcijanami, bądźcie dumni z miejsca, w którym jesteście – to słowa misjonarki na zakończenie rekolekcji.

Błogosławieństwo krzyżem misyjnym przez ks. Proboszcza Krzysztofa Iwaniszyna, i ucałowanie figurki Bożej Dzieciny z Ziemi Świętej, którą przywiozła misjonarka, dopełniło ten wyjątkowy czas rekolekcji wielkopostnych. A wyjątkowe rozważania Drogi Krzyżowej pozwoliły w sposób szczególny przeżyć mękę Pana Jezusa. Misjonarka Anna Krogulska była gościem również w słupieckiej szkole. Dziękujemy za ten błogosławiony czas, za niezwykłe świadectwo wiary, a do słów podziękowań dołączamy dar modlitwy. Tak jak powiedział ks. Krzysztof, niech te dni pomogą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do Jezusa., by Jego Oblicze wypełniało nasze serca. A post, modlitwa, jałmużna przeżywane w jedności z Jezusem na Jego chwałę i dla naszego uświęcenia będą przynosiły piękne owoce.

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”113″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy