Bp Dec zaprasza na dożynki

  • Napisany przez:

„W każdym położeniu dziękujcie” (1 Tes 5, 18) – napisał św. Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Tesaloniczan. Oto dobiegły tegoroczne prace żniwne. Zniknęły z naszych pól łany zbóż, a spichlerze napełniły się plonami. Po czasie wytężonej pracy rolniczej, przychodzi czas świętowania i dziękczynienia Bogu za dary ziemi. Co roku po pracach żniwnych, rolnicy ze słowami modlitwy przynoszą przed ołtarze plony pól, ogrodów i sadów; przynoszą wielkie bochny nowego chleba, przynoszą piękne wieńce dożynkowe, warzywa i owoce. Dziękczynienie za otrzymane dary jest naturalną potrzebą człowieka. Rozumieją to dobrze ludzie wierzący, zwłaszcza rolnicy.

Do tej pory nasze diecezjalne dziękczynienie za plony ziemi składaliśmy w różnych parafiach naszej diecezji. Niekiedy diecezja włączała się w dożynki wojewódzkie, powiatowe czy nawet gminne. Poczynając od tego roku, nasze diecezjalne dożynki będą się odbywać w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, gdzie posługują Ojcowie Franciszkanie.  Będzie to zarazem nasza doroczna pielgrzymka rolników i chętnych diecezjan, do Matki Bożej Wambierzyckiej, by tam przy Maryi dziękować Bogu za to, co urodziła nam w tym roku nasza matka karmicielka – ziemia.   

Serdecznie Was zapraszam drodzy rolnicy naszej diecezji a także wszystkich komu nie jest obce poczucie wdzięczności, na dożynki, podczas których podziękujemy za otrzymane dary ziemi. Odbędą się one w niedzielę, 9 września w Wambierzyckim Sanktuarium. Głównym punktem programu naszej pielgrzymki będzie uroczysta Eucharystia o godz. 12.00. Przynieście ze sobą wraz z wieńcami dożynkowymi i bochnami chleba, miłość i cześć do ziemi użyźnionej potem naszych ojców. Pokażcie, że polski rolnik umie czerpać z niej chleb, dając jej swoje serce i ciężką pracę. Drodzy bracia i siostry, drodzy rolnicy i miłośnicy pracy na roli, spotkajmy się licznie na wspólnej modlitwie dziękczynno-błagalnej.

Nasze wspólne dziękczynienie z pewnością stanie się zadatkiem na dalsze Boże Błogosławieństwo, którego tak bardzo potrzebujemy w życiu. Na trud pielgrzymowania z każdej parafii naszej diecezji wszystkim z serca błogosławię.

                                                                                                                    Wasz Biskup Ignacy  

Nasi partnerzy