Chlebie Najcichszy

  • Napisany przez:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało, przypadające zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku obchodzone jest 31 maja. To właśnie tego dnia, podobnie jak w Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W Wielkim Tygodniu pamiątka ta ma charakter pasyjny, pochylamy się bowiem z pokorą nad Misterium Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Świętowanie Bożego Ciała ma wymiar radosny i dziękczynny.

Uroczyste wejście w procesji kapłanów do słupieckiego Wieczernika przy dźwiękach Orkiestry Górniczej, by za chwilę stanąć przy Ołtarzu i uczestniczyć w koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn, rozpoczęło uroczystość Bożego Ciała.

Podczas wygłoszonej homilii, ks. Proboszcz odwołał się do liturgii słowa, mogliśmy usłyszeć o zawartym Przymierzu Boga z człowiekiem. Czy Bóg rzeczywiście potrzebuje przymierza z ludźmi? Czy to my potrzebujemy przymierza z Bogiem? Bez Boga jesteśmy martwi i nic nie znaczymy. Dzisiejsza uroczystość zachęca nas, by często się modlić, by leżeć krzyżem przed Panem Bogiem, w postawie uniżenia i pokory ofiarować swoje życie. Wyrazem tego, jak Bóg jest dla nas ważny, że go potrzebujemy w naszych rodzinach, naszych domach, szkole i pracy jest procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta. Podążamy do czterech pięknie przygotowanych ołtarzy, które są symbolem czterech stron świata, by przy każdym z nich rozważać tajemnicę Eucharystii, fakt oddania się Boga człowiekowi pod postacią prostego pokarmu – chleba i wina. W procesji idą dzieci , które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swojego serca oraz dzieci przeżywające Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Wszystkie pięknie ubrane w strojach liturgicznych. Dziewczynki z koszyczkami, w których kolorowe płatki kwiatów. Sypią nimi drogę na znak, że człowiek uznaje swojego Stwórcę i pokazuje, że chce iść za Nim.

W centralnym miejscu wędruje kapłan niosący Najświętszy Sakrament. To na Jezusa w Hostii ukrytego skierowane są oczy wiernych. Wędrujemy ulicami miasta, idziemy za Panem Jezusem, ze śpiewem i modlitwą na ustach wyznajemy naszą wiarę. Pięknie przystrojone ulice, udekorowane okna naszych domów, kwiaty, śpiew, modlitwa to nasze świadectwo. To uwielbienie Boga, którego obecności tak bardzo pragniemy w naszym codziennym życiu.

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”209″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy