Davis Bunn „Relikwie”.

  • Napisany przez:

Zapraszam Państwa do lektury książki Davis’a Bunn”a „Relikwie” z podtytułem: Wyprawa Heleny Matki Konstantyna. Dla wszystkich, którzy w swoim życiu mieli to szczęście odwiedzić Ziemie Pana, być na pielgrzymce w Ziemi Świętej, albo interesują się historią relikwii, ta prawda jest dobrze znana. Kto odnalazł najważniejszą Relikwie dla całego świata chrześcijańskiego, kto odnalazł Krzyż, na którym umarł Jezus, oczywiście cesarzowa Helena, Matka Konstantyna. Ale jak to było możliwe, że po prawie trzystu latach, po wojnach, które przetoczyły się na tych terenach, po wygnaniu wszystkich Żydów z Jerozolimy, z zakazem zbliżania się do tego miejsca przez dziesiątki lat i na dziesiątki kilometrów.

Kim była kobieta, która wzniosła w Palestynie blisko sto kościołów. Czy była to potężna władczyni, która rządziła mocną ręką, jak znana nam z bliższej historii i na pewno nie święta caryca Katarzyna. Jak to w ogóle możliwe aby w tamtych czasach, nie będąc władcą, przywrócić dawną, hebrajską nazwę miasta – Jerozolima, zamiast nazwy najeźdźców AeliaCapitolina.
Książka Bunn’a pozwala znaleźć odpowiedzi na te pytania i na wiele innych. Pisarz buduje swoją historię przez postaci doświadczone przez los, noszące w sercach cierpienie i odrzucenie, ale jednocześnie głęboką wiarę w Chrystusa i pokorę, że jest się  narzędziem w rękach Opatrzności. To głębokie oddanie i gotowość do wypełniania misji, podążania drogą wskazaną przez Pana, przynosi niewiarygodne, cudowne owoce.

Zresztą w książce odnajdziemy wiele cudów, zarówno tych, które dokonują się w sercu człowieka, jak i tych, które zmieniają historię.
Zachęcam do przeczytania tej książki, która może nie jest wielkim literackim dziełem, ale pisana jest  interesująco. Przybliża nam historię bardzo odległą chronologicznie ale duchowo bardzo bliską. Cieszę się, że mogłem ja przeczytać, i takiej satysfakcji życzę również Państwu.

                                                                        Ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski

Nasi partnerzy