Dobra książka – Chesterton

  • Napisany przez:

Zachęcam Państwa, wzorem ostatniej propozycji,  do pozostania w kręgu kultury anglosaskiej, aby spotkać genialnego i wszechstronnego autora Gilberta Keitha Chestertona. Zapraszam do przeczytania książki „Nawrócenie i magia”, która powstała w 1926 roku, w cztery lata po przejściu autora na katolicyzm.

Ale niech ta książka stanie się tylko okazją do poznania i zasmakowania w pisarstwie nawróconego Anglika. Naprawdę lista Jego dzieł jest imponująca i bardzo różnorodna. Od trzymających w napięciu i jednocześnie tryskających humorem „Przygód księdza Browna”, „Człowiek który był Czwartkiem”, „Kula i krzyż”, przez rozprawy i pisma polemiczne jak: „Ortodoksja” , „Obrona rozumu”, „Obrona człowieka” i naprawdę wiele, wiele innych.

Chesterton, mistrz paradoksu i humoru, nie pozwoli o sobie zapomnieć, jeśli tylko zaczną Państwo lekturę choć jednej, z wielu Jego książek. Z powodzeniem można zacząć od „Nawrócenie i magia”, w której, na fundamencie własnego doświadczenia, autor rozprawia się ze stereotypami i czyni to w sposób… charakterystyczny: „Co innego jednak uznać, że katolicyzm jest dobry, a co innego uznać, że ma rację. Co innego uznać, że ma rację, a co innego uznać, że ma zawsze rację …”.

Na  czas Wielkiego Postu, niech lektura dzieł Chestertona pozwoli zreflektować to w co wierzę, aby odnaleźć siebie w Kościele Chrystusa, o którym genialny Anglik pisał, że jest naturalnym domem ludzkiego ducha.

ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski

Nasi partnerzy