Dobra książka- Pożoga

  • Napisany przez:

 Wydarzenia ostatnich tygodni, które można określić dyplomatycznym zgrzytem z Izraelem, oraz nieporozumienia z naszym wschodnim sąsiadem Ukrainą, skłoniły mnie, aby zachęcić Państwa do przeczytania bardzo dobrej książki. Wspomniałem o niej kilka miesięcy temu, polecając inne dzieło Zofii Kossak: „Błogosławiona wina”.

Ale dziś nie mam żadnych wątpliwości, że każdy Polak powinien znać „Pożogę” napisaną przez Patriotkę, świadka wydarzeń, wnikliwego obserwatora i świetnego literata.

 „Pożoga” jest niezwykłym dokumentem historycznym opisującym nieszczęśliwą ziemię wołyńską w latach 1917-1919, po której przewalały się wojska ruskie, niemieckie, austriackie, pułki bolszewickie, watahy Petlurowców, oddziały galicyjskich siczowników i bandy zrewolucjonizowanego chłopstwa.

To okres w którym, w szczelinie odciętej od powstającego właśnie państwa polskiego, działy się rzeczy wielkie, o całej przyszłości tego kraju, na długie czasy decydujące, jak pisał w przedmowie do pierwszego wydania książki Stanisław Estreicher.

  Zofia Kossak jest w centrum tej historii dlatego opisuje ją jak najdokładniej. Wyjątkowa wrażliwość autorki sprawia, że opisywane zdarzenia są nie tylko wierne ale i obiektywne. A jednocześnie nie daje się unieść uczuciu osobistej i narodowej krzywdy. Dodać do tego trzeba artyzm najwyższych lotów, rozumny sposób ujmowania wydarzeń i dar wnikania w duszę ludzką, aby zrozumieć, że tę książkę naprawdę trzeba znać. Bije z niej szczerość, prawda i uczucie; miłość do naszych pięknych Kresów, na których duch polski od wieków odciskał kształt zachodniej cywilizacji…, i zadumę, która przynosi zrozumienie.

  ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski

 

Nasi partnerzy