Dzień Flagi RP – ważne, czy nie ważne święto?

  • Napisany przez:

Od 2004 roku obchodzimy w naszym kraju ważne święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego ważne? Bo kluczowe dla podtrzymania poczucia patriotyzmu, nie tylko w czasach wojny i zagrożenia, ale na co dzień – w sercach wszystkich Polaków.

Ten dzień ustanowił Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Flaga ma ścisły związek z godłem Polski. Biały górny pas odnosi się bezpośrednio do białego orła, a dolny do czerwonego pola tarczy herbowej. Kolor biały oznacza srebro, wodę oraz czystość. Kolor czerwony to symbol ognia, oznacza odwagę i waleczność. Flaga narodowa w swoim standardzie ma 70 cm szerokości i 112 cm długości. Trzeba pamiętać, by zachować proporcje, zmieniając jej długość i szerokość.

Poniżej krótkie nagranie o tym, jak należy obchodzić się z flagą kraju, składając ją. Jest to specjalna procedura, która wymaga wprawy, dobrego oka, szacunku i właściwego traktowania tego ważnego dobra narodowego.

Tego samego dnia obchodzimy także drugie święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Między innymi przez wzgląd na dodatkowe wzmocnienie propagowania tego święta, wybór daty obchodów Dnia Flagi RP padł na 2 maja. Chodziło też o racjonalne wykorzystanie dnia pomiędzy 1 i 3 maja. Dzięki takiemu posunięciu Polacy ciągiem obchodzą 4 ważne dla Polski uroczystości: Święto Pracy, Dzień Flagi RP, Święto Konstytucji 3 maja i Uroczystość NMP Królowej Polski.

Nie można pominąć faktu wydarzeń z 2 maja 1945 roku: wówczas to polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie. Pięciu żołnierzy wspięło się na szczyt wysokiej kolumny, służącej hitlerowcom za punkt obserwacyjny. Flagę zrobiono prawdopodobnie z białego prześcieradła i czerwonej wsypy na kołdrę. Przywiązano ją niemieckimi kablami do drzewca wyciętego w pobliskim parku.

Nocą z 1 na 2 maja 1945 roku nasz oddział dotarł do Kolumny Zwycięstwa w Berlinie i do świtu siedzieliśmy pod schodami, kryjąc się przed ostrzałem – opowiadał kapitan Antoni Jabłoński (1918-2015) w wywiadzie radiowym (2012).

kap. Antoni Jabłoński AIP

Jabłoński walczył o zdobycie Berlina jako kapral w 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Był rolnikiem, robotnikiem, żołnierzem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Odznaczony licznymi polskimi i zagranicznymi medalami, krzyżami i orderami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski III klasy. Zwany zdobywcą Berlina, który zatknął polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa. Wspominał, że rano 2 maja jego dowódca zobaczył, iż Niemcy składają broń. To wtedy zadecydował, że jego żołnierze muszą wywiesić polską flagę na blisko 67-metrowym monumencie.

red. Marta Chrisidu

Nasi partnerzy