Młodzież w Toruniu

  • Napisany przez:

W piątek 8 grudnia o godzinie 2.00 nad ranem kandydaci do Bierzmowania, ich nauczyciele, katecheci wyruszyli do Torunia. Pora była bardzo wczesna, dlatego grupa po modlitwie do Matki Bożej Patronki dnia poszła spać. Czas drogi szybko minął, bo część grupy słodko spała, a druga część wykorzystała go na rozmowy. O godzinie 8.30 pielgrzymi zatrzymali się na śniadanie i kawę. Po posiłku grupa udała się na Mszę św. do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, do Ojców Redemptorystów w Toruniu.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 10.00. Przewodniczył jej ks. Marcin, katecheta i prowadzący kandydatów do Bierzmowania ze Słupca. Za liturgię odpowiadała pani Magda. Katechetka przeczytała pierwsze czytanie i psalm, zaś jej syn Stanisław Lichwa czytał drugie czytanie. Uczeń Wojciech Lis służył do Mszy. W kazaniu kapłan zachęcał młodych ludzi do ufności na wzór Matki Bożej. Każdy z uczestników mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II i prosić o pomoc św. Papieża.

Po zwiedzeniu sanktuarium i pamiątkowych fotkach grupa udała się do sklepu z dewocjonaliami przy sanktuarium. Tu była znów okazja do napicia się herbaty czy kawy i przegryzienia ciastka. Po zakupach rozpoczęło się zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyna Wiedzy. A tu już nie było końca zabawie i różnym eksperymentom. I choć niektóre zabawy (układanie klocków mega, wejście do domku na drzewie czy siedzenie w nim) mogły się kojarzyć z bardzo małymi dziećmi, wszyscy – od wychowawców po młodzież z gimnazjum – w nich uczestniczyli. Jeszcze zakupy w sklepie przy muzeum, fotki na Rynku pod pomnikiem Kopernika i najważniejsze – pierniki, i czas na obiad.

Po obiedzie o godzinie 15.00 przyszedł czas na Muzeum Żywego Piernika. W muzeum animatorzy przenieśli zebranych na warsztatach do Średniowiecza. Tu zaś było wszystko. Animatorzy zaprezentowali produkty, z których wypieka się pierniki i zaprosili młodzież do wyrobienia z nich ciasta. Po połączeniu składników: cynamonu, imbiru, kardamonu, goździków, gałki muszkatołowej, anyżu, lawendy, pszennej mąki i miodu następuje ucieranie ciasta. Do ucierania została zaproszona Karolina Śmietanka. Po powstaniu kleistej masy czas tego piernika na 12 tygodni na razie się zakończył. Do dalszej pracy młodzież dostała ciasto zrobione przez inną grupę. Po jego rozwałkowaniu, włożeniu do formy, a następnie do pieca, młodzież zwiedzając pracownię czekała na upieczenie ciastek. Upieczone, pięknie pachnące, a przede wszystkim gorące pierniki młodzież zapakowała przy pomocy animatorów.

Kilka zdjęć, i ruszamy w kierunku autokaru, przechodząc spacerkiem po pięknie oświetlonym Staromiejskim Rynku i wstępując na chwilę na Toruński Jarmark. O godz. 17.00 grupa wyruszyła w drogę powrotną do Słupca. W autokarze jeszcze czas na modlitwę i film pt. „Próba Ogniowa”. Po podziękowaniu Panu Bogu za dar bezpiecznego pielgrzymowania ks. Marcin podziękował w imieniu parafii wszystkim nauczycielom za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu pielgrzymki. O godz. 23.30 grupa dotarła do Słupca.

ks. Marcin Zawada

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”53″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy