EDK ze Świebodzic

  • Napisany przez:

Trudna „droga (pięknego) życia”.
Ekstremalna Droga Krzyżowa Rejon Świebodzice, to pierwsza w Aglomeracji Wałbrzyskiej możliwość przejścia wytyczonej przez sztab trasy. Trasa św. Mikołaja ma 43,2 km. Zaczyna i kończy

się w Świebodzicach. O godzinie 20:00 odbyła się msza św. w intencji uczestników EDK w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Na trasę zarejestrowało się 46 osób. Przedział wiekowy uczestników od 14 do 77 lat, gdy około godz. 19:50 w kościele było kilka osób osoby ze sztabu rejonu zwątpiły, czy „zamówiona” pogoda nie była zbyt ekstremalna.

BEZ WĄTPIENIA była, ale nie wystraszyła 40 osób, które przygotowane fizycznie i uzbrojone w siłę ducha wyszły na trasę. Rozpoczęliśmy o godz. 21:00- ostatni uczestnicy dotarli do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Stacja XIV) o 10:00, co oznajmił zegar na Ratuszu w Świebodzicach. Było EKSTREMALNIE (trasa i jej długość). EKSTREMALNIE (pogoda i warunki na trasie – wiatr, zadymki, zalodzone drogi, mnóstwo śniegu). EKSTREMALNIE pięknie np. przejście przez Książański Park Krajobrazowy. Stacje drogi krzyżowej zostały wybrane w sposób nieprzypadkowy (krzyże przydrożne, krzyże pokutne, wszystkie kościoły w Świebodzicach, Kaplica Grobowa Hochbergów, ruiny kościoła św. Anny, kościół w Mokrzeszowie.

Najstarsi uczestnicy, bracia Janek 77 lat i Franek 73 lata zakończyli o godz. 7:30. Najmłodsza uczestniczka Agata 14 lat, wspierana przez mamę i dwie inne osoby zakończyła o godz. 10:00.
Wielu uczestników zrezygnowało z kontynuacji marszu po przejściu odcinków o różnej długości. W wielu przypadkach na kilka kilometrów przed jej końcem. Chłód, ból, trud, skurcze podczas pokonywania mocno zaśnieżonej trasy były wystarczającym uzasadnieniem aby przerwać EDK. Ostatnie kilometry trasy, które wiodły przez otwarte pola były KOSZMARNE. Zamieć, zawiana śniegiem droga były EKSTREMALNYM wyzwaniem. Ci, którzy dotarli do tego miejsca mieli za sobą ponad 40 km.

Rysiek Stochła

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”144″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Nasi partnerzy