Festyn Parafialny

  • Napisany przez:

Blisko trzydziestoletnią tradycją parafii św. Jerzego jest festyn organizowany z okazji święta naszego patrona. Z racji tego, że św. Jerzy jest również patronem miasta, przez szereg lat odpust parafialny łączony był z Dniami Dzierżoniowa, w ramach których odbywał się średniowieczny jarmark i turniej

rycerski. Obecnie jest to święto parafii, na którym gościmy chętnie władze i mieszkańców miasta.

W tym roku festyn parafialny odbył się głównie w klimacie ludowym. Gościliśmy kapelę góralską Janicki, zespół folklorystyczny Podgórzanie, zespół Górali Czadeckich Pojana, Dzierżoniowskie Wrzosy i chór Kanon. Kapela Janicki zapewniła również Mszy św. oryginalną oprawę muzyczną. W kawiarence parafialnej można było tradycyjnie skosztować pysznych domowych ciast, bigosu oraz chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

Pogoda w tym roku nam dopisała, więc i chętnych do zabawy nie zabrakło. Atrakcją, jak co roku był konkurs na domowe wypieki, w którym nagrodą był wazon na kwiaty z pracowni słynnego artysty – Mariusza Drapikowskiego. Najdłuższą tradycję ma nasza loteria fantowa, w której każdy los wygrywa, a główną nagrodą są rowery. Dochód z loterii jest przeznaczany na remont kościoła.Podczas odpustu tradycyjnie odbywa się również zwiedzanie naszego kościoła, który jest najstarszym zabytkiem w mieście.

Trwająca od kilkunastu już lat renowacja, każdego roku dostarcza nam nowych interesujących szczegółów dotyczących historii i wystroju kościoła.

 Ewa Chabros

Zdjęcia: Ewa Chabros, Kazimierz Janeczko, Władysław Woźniak

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”189″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy