II Miejska Droga Krzyżowa

  • Napisany przez:

W piątek 23 marca 2018r. o godz. 18.00 rozpoczęła się druga Miejska Droga Krzyżowa, ulicami Świebodzic. Rozpoczęła się ona przy Krzyżu Jubileuszowym, na Osiedlu Sudeckim. A zakończyła się na Osiedlu Piastowskim, w kościele pw. św. Brata Alberta.

W tę drogę krzyżową zostały zaangażowane wszystkie parafie miasta. Każda z parafii odczytała rozważania, które w tym roku zostały przygotowane przez księdza Mirosława Benedyka, z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. Nabożeństwu przewodniczył Dziekan Dekanatu Świebodzickiego – ks. kan. Józef Siemasz.

W miejskiej drodze krzyżowej uczestniczyli przedstawiciele całej społeczności lokalnej: władze miasta, duchowieństwo, mieszkańcy Świebodzic: młodsi i starsi. Nie zabrakło Harcerzy ZHP, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w trakcie drogi krzyżowej. Było sporo ludzi, którzy tydzień przed Wielkim Piątkiem zechcieli uczestniczyć w tym nabożeństwie wielkopostnym.

Przez całą drogę krzyżową był niesiony krzyż – symbol Męki Pańskiej, który jest także symbolem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Przy każdej ze stacji, zmieniali się ci, co go nieśli. Każda z parafii naszego miasta miała w tym udział.

Tym nabożeństwem – ostatnim przed Wielkim Tygodniem, chcieliśmy się lepiej przygotować do nadchodzących świąt paschalnych (wielkanocnych).

 Dla nas chrześcijan święta paschalne są najważniejsze! Nie zaczynają się one i nie kończą się, jak dla wielu w Wielką Sobotę, podczas poświęcenia pokarmów lub, jak kto woli „poświęceniem koszyczka”, ale dla nas zaczynają się W Triduum Paschalnym (Trzy Święte Dni), które rozpoczynamy uroczyście Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Czwartek, o godz. 18:00. Następnie w Wielki Piątek uczestniczymy w Liturgii Męki Pańskiej, także o godz. 18:00. I w następny dzień uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej o godz. 18:00, podczas której świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. W taki sposób chrześcijanie powinni obchodzić święta wielkanocne. I niewątpliwie wszystkie nabożeństwa pasyjne, a w szczególności Droga Krzyżowa powinny nas dobrze przygotować do owocnego przeżycia Triduum Sacrum. Wszystkim parafianom życzę dobrego przeżycia Świąt Paschalnych.

ks. Artur Merholc

Nasi partnerzy