Imieniny dusz zbawionych

  • Napisany przez:

Kolejna edycja Plejady Świętych odbyła się we wtorek 31 października br. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Pieszycach. Data ta nie jest przypadkowa. W wigilię Wszystkich Świętych odbyły się symboliczne imieniny dusz zbawionych. Jest to atrakcyjna propozycja Kościoła Katolickiego, aby w opozycji do neopogańskiego święta Halloween celebrować postaci świętych. Uczniowie przedstawili życiorysy ludzi, których możemy naśladować w codziennym życiu.

archiwum Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pieszycach

Uroczystość brawurowo poprowadzili Magda Klepuszewska i Jacek Braniuk z klasy 4 C. Wystąpiło 19 przedstawicieli z klas II – VI. Jury w składzie: Magdalena Skrzypczak – dyrektor SP Nr 1  w Pieszycach,  s. Maria Jędrak – dyrektor Zgromadzenia Sióstr Salezjanek w Pieszycach, ks. Paweł Raiser – wikariusz z parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach oraz Eugenia Chrobot – przewodnicząca Rady Rodziców pieszyckiej placówki; musiało podjąć trudną decyzję. Zgodnie z werdyktem jury miejsca w klasach I – III zajęli: I miejsce – Jakub Szymański, z klasy 2 A, który przedstawił postać św. Jerzego; II miejsce – Hanna Kilarska – 2 A, przypomniała sylwetkę św. Rity, III miejsce w kategorii klas młodszych zajął Dawid Pluta z klasy 3 A, który zaprezentował świętego pastuszka z Fatimy – Franciszka. W kategorii klas IV – VII – I miejsce zajął Aleks Głowacz z klasy 6 B, przypomniał postać św. Wojciecha, II miejsce zajęła Karolina Wagnerowska z klasy 4 A, która w śpiewający sposób przypomniała postać św. Hiacynty z Fatimy, III miejsce zajęła Wiktoria Pilarczyk z klasy 4 A. Przypomniała nam osobę swojej patronki św. Wiktorii. Wyróżniono również osoby: Lenę Żuławińską z klasy 2 A, która zaprezentowała sylwetkę matki Jezusa – Maryję oraz Karolinę Kwiatkowską z klasy 3 C. Przedstawiła osobę św. Hiacynty z Fatimy. Wśród klas IV – VII wyróżniono: Daniela Raczka z klasy 4 D, który przypomniał postać św. Maksymiliana Kolbę oraz Izabellę Szewczyk z klasy 4 B. Przypomniała sylwetkę swojej patronki św. Izabelę.

Kolejna edycja Plejady Świętych w pieszyckiej podstawówce upłynęła w rodzinnej atmosferze. Podczas obrad jury oczekiwania na werdykt uświetnili swoją grą: s. Beata Huszczo na gitarze, a ks. Rafał Szuba na skrzypcach. Publiczność śpiewała piosenki m.in. z repertuaru Arki Noego – „Tak i ja, tak i ty, możesz świętym być”. Imprezę odwiedził ks. Edward Dzik – proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Pieszycach. Młodzi adepci sztuki teatralnej po raz kolejny oswoili się ze scenicznym stresem. Chyba już dzisiaj powinniśmy zbierać od nich autografy, bo już nie długo może być za późno – będą spore kolejki. Do Diecezjalnej Plejady Świętych do Ząbkowic Śląskich w dniu 17 listopada zakwalifikowali się: Aleks Głowacz, Karolina Wagnerowska, Jakub Szymański oraz Hania Kilarska. Trzymamy za Was kciuki!

Dorota Słupska – Kresa  

 

Nasi partnerzy