Ja to mam szczęście…

  • Napisany przez:
9 listopada 2018 roku, Kaplica Dobrego Pasterza odświętnie udekorowana, dominują nasze barwy narodowe: biel i czerwień. Ze sceny na licznie przybyłych gości „spogląda” poważny i jakoś zamyślony Marszałek Józef Piłsudski, nad Nim oczywiście biały orzeł ze złotą koroną na głowie – nasze godło narodowe i słowa księdza Krzysztofa, rozpoczynające Wieczór z piosenką patriotyczną:”…każdego dnia dziękuję Bogu za to, że jestem Polakiem. Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem.”
„Mój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
Ludzie uczynni, w sercach niewinni…”
Uczniowie szkół słupieckich w programie słowno-muzycznym, przygotowanym przez Magdalenę Lichwę i Jadwigę Kozakowską, pięknie i wzruszająco mówili o trudnej historii Polski, o jeszcze trudniejszej miłości do Niej, o patriotyzmie. Ale czy to młodziutkie pokolenie potrafi sobie wyobrazić RADOŚĆ naszych rodaków dnia 11 listopada 1918 roku? Czy ktokolwiek z nas potrafi wyobrazić sobie tę RADOŚĆ? Jędrzej Moraczewski, premier pierwszego rządu Rzeczypospolitej Polskiej, tak pisał o pierwszych dniach niepodległości: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma 'ich’. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Długie 123 lata niewoli było naznaczone walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń. Bohaterowie tamtego czasu, pomimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość i przekazać ją następnym pokoleniom. Napoleon Bonaparte zwykł mówić:”Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego”. Wierzymy, że rzeczywiście dla naszego narodu, gdy działamy wspólnie, zgodnie z nauką Stefana Wyszyńskiego: ”Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska”, nie ma rzeczy niemożliwych!

Ja to mam szczęście,(…)”

Piękny koncert, który dał nam możliwość nie tylko posłuchania pieśni patriotycznych, ale także wspólnego pośpiewania i zwykłego bycia ze sobą a nie obok siebie. Zatem „Bądźmy patriotami w czynach, a nie jedynie w pustych słowach”

(…) że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą…
Ja, to mam szczęście…”

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, w związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości mówił: „Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę.”

ks. Marcin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”326″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

 
 

Nasi partnerzy