Jestem!

  • Napisany przez:

Jestem! To słowo wypowiedziało 10 osób z naszej parafii wspólnie ze 100-tysięcznym zgromadzeniem młodzieży na Polach Lednickich, nad wodami chrzcielnymi Polski. XXII Spotkanie Młodych odbyło się 2 czerwca z udziałem Księdza Prymasa, Prezydenta Polski i reprezentacji z każdego zakątka naszego kraju. Kto pojechał – nie żałował już od wejścia na Pola Lednickie.

W kolejce do rejestracji można jeszcze było narzekać na upał, palące słońce i ścisk przy bramkach. Ale potem nawet pogoda użyczyła swej najlepszej szaty na takie spotkanie. Słońce schowało się za chmury, nie paliło więcej nikogo. Deszczu praktycznie nie było. Czerwcowa spokojna pogoda roztoczyła opiekę nad rozśpiewanym i roztańczonym zgromadzeniem w imię Pana. Chwile modlitwy przeplatały się z tańcami, śpiewami i konferencjami. Kolejni goście i gospodarze pojawiali się na wywyższeniu zwieńczonym Bramą-Rybą, która bajecznie podświetlona oczekiwała przejścia przez nią o północy rzeszy zgromadzonych.

Poruszające kazanie na Mszy św. wygłosił abp Grzegorz Ryś. Wskazał, jak bardzo Jezus chce widzieć w centrum nie siebie, ale człowieka – i to człowieka uschłego, chorego, głodnego. Człowieka bez nadziei i poważania wśród innych. Taki właśnie jest w centrum uwagi Jezusa. Jego stawia przed nami. A może to ja sam nim jestem? Jeśli tak – jest dla mnie nadzieja. Nadzieja, której imię – Jezus.

Poruszającym gestem było umycie sobie nawzajem nóg – jak w Wielki Czwartek. Symbol służby: jestem – by chcieć Twojego dobra. Nie myślę o sobie, ale o tobie. Na tym polega królestwo Jezusa.

Podkreśleniem 100 rocznicy odzyskania Niepodległości było rozdanie 100 tysięcy flag Polski, które przywiózł uczestnikom Spotkania Młodych prezydent. Andrzej Duda dziękował młodym za dumę z naszych barw narodowych i za budowanie tego, z czego wszyscy jesteśmy dumni, a co jest naszym dziedzictwem.

Zmęczeni wyjeżdżaliśmy w środku nocy z Lednicy, zmartwieni, że kolejne spotkanie będzie dopiero za rok!

Ks. Rafał Szuba

Nasi partnerzy