Jezus z Nazaretu

  • Napisany przez:

Wprawdzie dopiero czerwiec, ale z pewnością niektórzy z nas myślą już o wakacjach, a jak dobrze spędzić wakacje bez dobrej książki? Dlatego zachęcam Państwa do przeczytania nie jednej, a trzech dobrych książek, które napisał Joseph Ratzinger Benedykt XVI pod wspólnym tytułem „Jezus z Nazaretu” : Dzieciństwo, Od chrztu w Jordanie do Przemienienia, Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania.
 Poszczególne części powstawały w innej kolejności – Dzieciństwo – została napisana jako ostatnia, ale ja zachęcam do zachowania naturalnej chronologii: od Dzieciństwa Jezusa do Zmartwychwstania. Tak czytałem je po raz drugi i to pomogło mi przeżyć lekturę dzieł Papieża jako naturalny komentarz do Ewangelii. Dlatego nawet jeżeli czytali już Państwo książki, tak jak były pisane i wydawane, zachęcam do powtórnej lektury.

Papież Benedykt jest nazywany największych współczesnym teologiem, i tę wielkość naprawdę widać w Jego dziełach. Choć jest to wielkość, która nie przytłacza i nie zniechęca. Wręcz przeciwnie zaprasza do wspólnej podróży w odkrywaniu tajemnicy, i to tej największej dla każdego chrześcijanina.
W Cezarei Filipowej Jezus zapytał swoich uczniów: „Za kogo uważają Mnie ludzie? […] A wy za kogo Mnie uważacie?”.  Celem wszystkich czterech Ewangelii jest danie odpowiedzi na pytanie: Kim jest Jezus? Skąd pochodzi? Zostały napisane właśnie po to, by dać na to odpowiedź. To jest także pytanie na które musi odpowiedzieć każdy z uczniów Mistrza z Nazaretu. Papież Benedykt pomaga znaleźć odpowiedź, która jest naszą własną. Tą jedyną, którą może dać każdy z nas osobiście wędrując do Jezusa i z Jezusem. Zachęcam serdecznie Państwa do odbycia tej wędrówki, której towarzyszem będzie Papież Senior.

Ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski

Nasi partnerzy