Konsumpcja i Asceza…dla małżeństw

  • Napisany przez:

Teatr Miejski w Świdnicy był gospodarzem VIII Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który odbywał  się w dniach od 5 do 7 października bieżącego roku.

„Ogólnopolski Kongres Małżeństw, odbywał się w tym roku pod tytułem „Konsumpcja i Asceza”. Obserwujemy przyspieszenie w rozwoju gospodarczym i uważamy, że powinno ono iść w parze z rozwojem jakości małżeństwa i rodziny. Pojawiają się nowe sytuacje i nowe wyzwania. Z czego możemy czerpać pełnymi rękami, a co jest dla nas szkodliwe? Co ogranicza nam tradycja, co tkwi w nas samych, a co wynika z naszej wiary? Podczas spotkania w Świdnicy podejmowaliśmy poszukiwania właściwych kierunków rozwoju i odpowiedzi na nowe wyzwania. Pomogli nam w tym najlepsi fachowcy z Polski”– mówią Organizatorzy Kongresu Fundacja Małżeństwo Rodzina.

Wśród prelegentów świdnickiego spotkania dla małżonków byli miedzy innymi: Maria Popkiewicz-Ciesielska, Małgorzata i Jan Wilk, Tomasz Terlikowski, Jacka Pulikowski, ks. Marek Chmielniak SAC, ks. Piotr Pawlukiewicz oraz Mieczysław Guzewicz.

Ostatni z nich szczególnie podkreśla w swoich wypowiedziach ważność idei nierozerwalności węzła małżeńskiego, podkreślając, iż nie jest to łatwą sprawą-  Trwanie w wierności i nierozerwalności nie jest łatwe, ale nie mam wątpliwości, że jest to najpiękniejsze i najważniejsze  zadanie małżonków, w realizacji którego Stwórca bardzo chce nam pomagać. Jako małżonkowie mamy do spełnienia niczym nie zastąpione zadanie głoszenia Dobrej Nowiny współczesnemu światu, którego najważniejszą częścią muszą stanowić dla nas najpierw nasze dzieci.

Z zniecierpliwieniem uczestnicy oczekiwali  również na spotkania z ks. Eugeniuszem Plochem- znanym jako ks. Gienek od „Remontu Małżeńskiego”, inicjatywy której celem jest to, by przez „racjonalną gospodarkę remontową nie dopuścić do uszkodzenia obiektu”. Dlatego jeśli w małżeństwie jest „wszystko O.K”, to właśnie Remont jest miejscem, które pozwoli na to by tak dalej było.

Ponadto oprócz wystąpień prelegentów podczas trzydniowego święta małżeństw odbywały się również liczne koncerty i przeglądy filmowe m.in. występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, koncert zespołu FISHECLECTIC, jak również projekcja filmu „Tylko mnie kochaj” .

Zarówno na rozpoczęcie jak i na zakończenie kongresu odbyła się uroczysta Eucharystia w świdnickiej katedrze pw. świętych Stanisława i Wacława sprawowana za małżonków z terenu naszego kraju.

Dawid Okarma

Nasi partnerzy