Ludzkość przeciwko Chrystusowi

  • Napisany przez:

30.03.2018 w Wielki Piątek o godzinie 15.00 w kościele P.W. Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach przedstawiono misterium pt. „Ludzkość przeciwko Chrystusowi”. Przedstawienie rozpoczęto koronką do Bożego Miłosierdzia w pierwszym dniu nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Misterium

z archiwum parafii

przedstawione przez parafian w formie współczesnego procesu sądowego, w którym oskarża się Jezusa, że „jako, człowiek uważa się za Boga i czyni  rzeczy niezrozumiałe, że zwodzi ludzi i odciąga ich od jedynej prawdziwej wiary… Oskarża się Jezusa o bluźnierstwo.. i żąda kary śmierci”. W procesie biorą udział fałszywi świadkowie, obrońca z urzędu, który w linii obrony przyjmuje, aby uznać Jezusa za niepoczytalnego i osadzić w szpitalu dla obłąkanych.

Tytuł „Ludzkość przeciw Chrystusowi”, jak wyjaśnił na wstępie ks. Rafał Chudy wikariusz parafii i koordynator przedstawienia, jest adekwatny do tego, co wciąż się w naszym życiu dzieje, dlatego misterium umiejscowione jest w czasach nam współczesnych. Jedynie Jezus i Kajfasz są w wyróżniających się strojach z dawnych czasów. Pozostali bohaterowie procesu to ludzie nam współcześni. Przedstawienie ma uzmysłowić, że ludzie ciągle lubią wydawać sądy o innych.

Warto więc po obejrzeniu misterium  w grze symboli odnaleźć siebie i zmienić myślenie o drugim człowieku. Przedstawienie zakończył filmik, w którym kolejne wezwania „Hymnu o miłości” przeplatały się ze scenami „Pasji” Mela Gibsona. Sztuka, którą po raz pierwszy pokazano w kościele w Wielki Piątek, w rozszerzonej wersji została pokazana dla wszystkich mieszkańców gminy na scenie miejscowego centrum kultury w piątek 13 kwietnia o godz. 17.00. Misterium poszerzono o scenę modlitwy Jezusa w Ogrójcu – jego rozmowy z Bogiem Ojcem oraz kuszenie szatana, który przekonywał Jezusa, że nie warto umierać za ludzi. Za pomocą slajdów pokazano grzechy ludzkości i obrazy męki Pańskiej wg filmu „Pasja” Mela Gibsona.

Ku pokrzepieniu Jezusa Bóg Ojciec przysłał archanioła, który za pomocą slajdów pokazał ludzi świętych, dla których śmierć Jezusa otwarła bramy niebios m.in. Jan Paweł II, Jerzy Popiełuszko, Kard. Stefan Wyszyński, Matka Teresa z Kalkuty oraz obrazy ludzi modlących się na „Różańcu do granic”, procesjach na Boże Ciało itp.

Anna Sosialuk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”162″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy