Misja Niebo

  • Napisany przez:

W poniedziałek 5 marca rozpoczęły się w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie-Słupcu Wielkopostne Rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło rekolekcji: Misja Niebo.

W tym wielkopostnym czasie chcemy uświadomić sobie, że wszystko co robimy, a więc: spowiedź, rachunek sumienia, modlitwa, jałmużna i życie według przykazania miłości, choć jest trudne i czasami przeszkadza, jest jedyną drogą do Nieba. Pierwsza część rekolekcji, o godzinie 9.00 i 10.00, skierowana była do dzieci z klas od 1 do 5. Podczas spotkania ks. Proboszcz Krzysztof przywitał tegorocznego rekolekcjonistę – Salezjanina, księdza Jerzego Babiaka, i wolontariuszki. Ks. Proboszcz w przywitaniu zaznaczył: „ksiądz Jurek jest naszym rodakiem, wy może nie znacie księdza, ale wasi bliscy tak. Ksiądz pochodzi ze Słupca, tu chodził do szkoły i tu ma swoich rodziców”. Ta pierwsza część rekolekcji dla najmłodszych dotyczyła misji. Wolontariuszki przybyłe z księdzem były kilka razy na misjach. Ich zadanie polegało więc na przybliżeniu pracy misjonarza. Oprócz opowiadania pokazały np. ubrania noszone przez kobiety w Indiach (saree). Filmiki, które dziewczyny nagrały będąc na misjach bardzo zainteresowały dzieci i potwierdziły trudną sytuację dzieci w krajach misyjnych. Dzieci z wielką uwagą słuchały o tym, jak ich indyjscy rówieśnicy chodzą do szkoły; wszystkich słuchaczy zaskoczyła informacja, że dzieci w Indiach uczęszczają do szkoły już od 3 roku życia. Wolontariuszki pokazały dzieciom, jak trudno być w Indiach uczniem: trzeba płacić za szkołę, bardzo długo się uczyć, chodzić do szkoły aż do klasy dziesiątej, klasy są pięćdziesięcioosobowe, no i te mundurki, które są bardzo często zniszczone i przekazywane od starszego rodzeństwa. Na koniec spotkania z najmłodszymi został odczytany fragment przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i ksiądz nauczył dzieci piosenki z pokazywaniem.

Spotkanie w budynku gimnazjum (godz. 11.00 i 12.00) z młodzieżą z klas 6 i 7 SP oraz z klas gimnazjalnych ksiądz rozpoczął od wyjaśnienia hasła rekolekcji, które należy rozumieć tak, że trzeba zawsze widzieć, iż celem jest niebo. Zachęcił do potrzeby realizowania przykazania miłości i za przykład miłości podał św. Jana Bosko. Przybliżył czas działania św. kapłana z Włoch. Mówił: „ Pewnego razu święty Jan Bosko spotkał chłopca o imieniu Bartłomiej. Dziecko bardzo opuszczone, z dużymi brakami intelektualnymi. Znając pedagogikę św. Jana wiemy, że On zrobił wszystko, by dać szansę i radość małemu człowiekowi. Po rozmowie i zauważeniu, że niewiele umie zapytał, czy umie gwizdać. Buzia młodego człowieka zaraz się uśmiechnęła, że jednak coś umie”. Kapłan tym przykładem chciał pokazać, że w każdym jest dobro i należy tylko to dobro umieć w drugim odkryć. Po pięknym przykładzie wolontariuszka odczytała fragment z Pisma św. o Samarytaninie, by później słuchacze w ciszy mogli zastanowić się, czy widzą dobro w sobie i czy umieją je czynić. Spotkanie zakończyła modlitwa z błogosławieństwem, i tak pierwszy dzień rekolekcji dobiegł końca.

W drugim dniu Rekolekcji  uczestnicy zostali zaproszeni do zastanowienia się nad problemem grzechu, a także nad przebaczającą miłością Boga. Przypowieść o Synu Marnotrawny odkryła przed wszystkimi prawdę, że Bóg mimo ludzkich grzechów zawsze oczekuje na powrót każdego człowieka. Eksperyment prowadzącego ks. Jerzego Babiaka z u pokrytymi błotem dłońmi zachęcił do zastanowienia się jak bardzo ludzkie grzechy brudzą serce i duszę człowieka, a także sugerował że najlepiej w życiu brudu się pozbywać. Przy tej okazji została także omówiona wartość Sakramentu Pojednania.  Dodatkowa animacja w postaci filmów a także śpiewu przyczyniały się do pozytywnej atmosfery spotkań rekolekcyjnych. Na zakończenie uczniowie mogli posłuchać opowieści misyjnych.  Tym razem o Afryce. Wyświetlane zdjęcia i film pozwoliły jeszcze bardziej przybliżyć się do misyjnego dzieła Kościoła.

W ostatni dzień rekolekcji, 7 marca, spotkanie dzieci z klas od 4 do 7 i młodzieży z gimnazjum odbyło się w kościele parafialnym. O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Jerzy Babiak w koncelebrze ks. Proboszcza. Ostatni dzień rekolekcyjnych nauk to dzień poświęcony pokucie i pojednaniu. Rekolekcjonista w kazaniu przytoczył przykład św. Dominika Savio jako znak przygotowania. Pewnego razu ks. Bosko spytał Dominika, kiedy ten grał w piłkę: „Dominiku, a gdybyś teraz się dowiedział, że musisz umrzeć to czy dalej grałbyś w piłkę?” Święty bez zastanowienia odpowiedział: „tak, bo ja jestem na ten moment przygotowany”. Kaznodzieja przytoczył jeszcze przykład Świętego Maksymiliana, który plan na zbawienie miał następujący: W=W, tzn. Wola Boga równa się Wola człowieka. Kapłan pytał młodzież, opierając się na tekście Ewangelii o domu na skale: „czy twój dom, czyli życie, jest zbudowany na skale, na czymś mocnym, pewnym, czyli Jezusie? Rekolekcjonista zachęcił młodzież do spowiedzi i na koniec udzielił Bożego Błogosławieństwa. Za przeprowadzenie rekolekcji podziękowania złożył ks. Proboszcz Krzysztof Iwaniszyn oraz ministranci w imieniu dzieci i młodzieży.

ks. Marcin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”132″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy