Najpiękniejsza Palma Wielkanocna

  • Napisany przez:

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplata się również

bukszpan, barwinek, borówkę, cis, i przybierają się jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęconą palmę wkłada się za święty obraz lub przybija nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem, bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj, krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami, poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem, wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach odbył się konkurs na  „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”, którego celem była popularyzacja tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Wielkanocą oraz rozwijanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży szkolnej.

Jury dokonało oceny prac w dwóch kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VII. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe, barwne, kolorowe. Wykonane z wielką starannością różnorodnymi technikami plastycznymi spełniające kryteria regulaminu konkursu. Po burzliwych obradach komisji udało się wyłonić zwycięzców.

Laureatami konkursu zostali:

KATEGORIA I-III

I miejsce – Emilia Wojciechowska kl.Ia

II miejsce – Zuzanna Kmiecik kl.Ia

III miejsce –Jakub Lubczyński kl.Ia

 KATEGORIA IV- VII

I miejsce – Zuzanna Podstawka kl.IVc

II miejsce – Nadia Neumayer kl. IVb

III miejsce –Kamil Fuka kl. VIc

Katechetka Grażyna Górska

                                                                                                                          i  Agnieszka Pelc

Nasi partnerzy